Skandal: Erdoğan'ın 'hayali' alelacele yayına verildi

Skandal: Erdoğan'ın 'hayali' alelacele yayına verildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayalim” dediği şehir hastaneleri, Sağlık Bakanlığı tarafından reklama dönüştürüldü.

Bakanlığın “kamu spotu” adı altında şehir hastanelerini anlattığı videonun alelacele kanuna aykırı biçimde, RTÜK kararı olmadan “zorunlu yayın“ statüsünde kanallara yayımlatıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'in haberine göre, Erdoğan’ın açtığı Bilkent Şehir Hastanesi’nin ardından Sağlık Bakanlığı “yepyeni bir dönem” adı altında kamu spotu hazırlattı. Kamuoyunda şehir hastanelerinde verilen hizmetler hakkında farkındalık oluşturmak için hazırlanan 45 saniyelik videonun, seçim öncesine denk getirilerek RTÜK kanununa aykırı olarak onaysız ve “bedelsiz” olarak televizyonlarda oynatılmaya başlantığı tespit edildi. Sağlık Bakanlığı, radyo ve televizyonların ayda en az doksan dakika uyarıcı ve eğitici mahiyette yayınlar yapmak zorunluluğu maddesini hatırlatarak RTÜK’e başvurdu. 

‘Büyük skandal’

Üst Kurul’un onaysız, “zorunlu” reklamını Cumhuriyet’e değerlendiren RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen, “Bu bir skandaldır. Bir seçim uğruna bütün değerlerin tasfiyesidir. Kabul edilmemiş bir spotun RTÜK bürokrasisinin, üyelerin iradesini yok sayarak, kurumu siyasetin aktif aracı haline getirmek büyük ayıp ve ahlaki yozlaşmadır” dedi.

Etiketler :