Sezgin Baran Korkmaz ABD'ye iade edildi

Kara para aklama ve para transferi dolandırıcılığı suçlamalarıyla Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz yargılanmak üzere n ABD’ye iade edildi. ABD Adalet Bakanlığı, Korkmaz'ın yetkilileri nezaretinde Utah eyaletine geldiğini bildirildi. Halk TV'ye katılan Korkmaz'ın avukatı Murat Volkan Dülger süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Adalet Bakanlığı, Sezgin Baran Korkmaz'ın kara para aklama ve para transferi dolandırıcılığı suçlamalarıyla yargılanmak üzere Avusturya'dan ABD'ye iade edildiğini açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya'dan ABD'nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City kentine getirildiği, "kara para aklama", "elektronik dolandırıcılık" ve "hukukun işleyişini engelleme" suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Açıklamada, Korkmaz'ın suçlu bulunması halinde, hakkındaki her bir suçlamadan 20'şer yıla kadar hapis cezası alabileceği kaydedildi.

Halk TV'ye katılan Korkmaz'ın avukatı Murat Volkan Dülger süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kara para aklamak, dolandırıcılık gibi çeşitli suçlamalar nedeniyle Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan Korkmaz'a ilişkin Wels Mahkemesi, Ağustos 2021'de Türkiye'nin, Mart 2022'de de ABD'nin iade talebini yerinde bulmuştu.

Avusturya Adalet Bakanlığı, 15 Haziran’da Korkmaz'a yönelik isnat edilen suçların ilkinin ABD'de işlenmiş olması ve bu ülkedeki mağdur sayısının fazlalığı gerekçesiyle iade önceliğini bu ülkeye tanımıştı.

Hukuki süreç

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Mayıs 2020'de Korkmaz ve 3'ü yabancı uyruklu 10 kişiyle, bu kişilerle bağlantılı "malen sorumlu" şirketler hakkında ABD'den haksız kazançla elde edilen "mal varlığı değerini aklama" suçundan hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında, mahkeme, Korkmaz'ın yokluğunda tutuklanmasına hükmetmişti.

Türkiye ve ABD tarafından aranan Korkmaz, 19 Haziran'da Avusturya'nın başkenti Viyana'ya yaklaşık 250 kilometre mesafedeki bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı.

Önce başkent Viyana'ya getirilen Korkmaz, daha sonra yakalandığı Wels'e gönderilmiş, burada 5 Temmuz 2020'de yapılan duruşmada tutukluluk halinin sürmesine hükmedilmişti.

SBK'nın avukatı Murat Volkan Dülger Halk TV ekranlarına bağlandı

Halk TV ekranlarında yayınlanan Seda Selek'le Perdenin Önü Arkası programına bağlanan Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Prof. Dr. Murat Volkan Dülger Korkmaz'ın ABD'deki durumuna ilişkin son gelişmeleri anlattı.

'Kelepçesiz normal bir vatandaş gibi getirildi'

Korkmaz'un Utah'a vardığını belirten Dülger Korkmaz'ın tutuk evine giriş işlemlerinin yapıldığını belirtti. Korkmaz'ın, ABD'ye getirilirken kelepçe veya sert muamele görmediğini belirten Dülger, "Baran Bey kot pantolonu, güneş gözlüğü ile kelepçesiz bir şekilde normal bir vatandaş gibi Amerika Birleşik Devletleri'ne getirildi" dedi.