Selahattin Demirtaş: Partim ve halkımız bana ne görev verirse severek ve onurla yapmaya hazırım

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığına adaylığa ilişkin yöneltilen soruya "Partim ve halkımız bana ne görev verirse severek ve onurla yapmaya hazırım. Buna Cumhurbaşkanlığı adaylığı da dahil" yanıtını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ağustos 2021 17:20
Selahattin Demirtaş: Partim ve halkımız bana ne görev verirse severek ve onurla yapmaya hazırım

5 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevi koşullarında ciddi bir sınırlama ve tehdit söz konusu olduğunu söyledi.

Demirtaş, "Biz bunları pek fazla gündeme getirmesek de maalesef cezaevleri fiilen birer eziyet merkezine dönüşmüş durumda" dedi.

Gazete Duvar'dan İrfan Aktan'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş avukatlarının cezaevi koşulları nedeniyle Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'ne (CPT) resmi başvuru yaptığını söyleyerek, "Hukuki her türlü hakkımızı sonuna kadar kullanıyoruz, kullanacağız" diye konuştu.

'Partim ve halkımız ne zaman görev verirse hazırım'

Erken seçim sürekli gündeme gelirken Aktan'ın "Partinizden talep veya öneri gelmesi halinde yeniden Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünür müsünüz?" sorusuna Demirtaş, "Partim ve halkımız bana ne görev verirse severek ve onurla yapmaya hazırım. Buna Cumhurbaşkanlığı adaylığı da dahil" şeklinde yanıt verdi.

Son dönemde Ankara Altındağ yaşanan saldırıları değerlendiren Demirtaş, "Şu andaki gerilimleri sistematik bir planın parçası olarak görmüyorum. Daha ziyade hükümetin kullandığı dilden kaynaklı tek tek vakalar yaşanıyor. Ancak yine de çok dikkatli olmak ve bu tür kıvılcımların yangına dönüşmesini engellemek lazım" dedi.