Şanlıurfa ve Adıyaman'ı vuran sel felaketinde can kaybı 18'e yükseldi! Şanlıurfa'da su yok

Şanlıurfa ve Adıyaman'ı vuran sel felaketinde can kaybı 18'e yükseldi. Sel sularının kanallara karışması sonucu musluklardan çamur akması nedeniyle 2 milyondan fazla nüfusa sahip kentin suları kesildi.

Şanlıurfa ve Adıyaman'ı depremden sonra bir de sel felaketi vurdu. Şanlıurfa'da yoğun bakımda tedavi gören bir kişi daha hayatını kaybetti. Şanlıurfa'da can kaybı 16'ya yükseldi. Dün de Adıyaman'da sel sularına kapılan 2 kişi yaşamını yitirmişti. İki kentte dünden beri can kaybı 18 oldu. Şanlıurfa'da kayıp 1 kişi ile Adıyaman'da sulara kapılan anne ve kızını arama çalışmaları sürüyor.

sanliurfada-sel-felaketinin-izleri-silinmeye-calisiliyor-kayip-1-kisi-araniyor-6707-dhaphoto15.jpg

ŞEHİR SUSUZ KALDI

Sel sularının kanallara karışması sonucu musluklardan çamur akması nedeniyle 2 milyondan fazla nüfusa sahip kentin suları kesildi. İçme suyu için su bulamayan vatandaşlara tankerlerle su verilmeye başlandı.

2-001.jpg

Vali Salih Ayhan, “Önümüzde içme suyuyla ilgili bir sıkıntı var. Atatürk Barajı havzamız bizim içme suyu ve kullanma suyu havzamız. Şu an oranın değerleri çamurdan, balçıktan dolayı sıkıntı olmaya başladı. Su değerleri sağlık açısından olumsuz, sıkıntılı. İlgili birimler gerekli çalışmaları yürütüyor, şu an değerler gayet iyi gidiyor. Ama tedbiren de belediyelerimiz ve AFAD koordinesinde içme suyu konusunda vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gayret gösteriyoruz. Ama vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmasını istiyoruz. Çünkü bu bir afet ve Atatürk Baraj havzası olağanüstü bir su aldı. Ama bu çamurlu su olunca arıtmalar buna yetişemedi" dedi.

BAKAN SOYLU: YARIN SABAH 05:00'TE SU VERİLMEYE BAŞLANACAK

İçişleri Bakanı Soylu, Şanlıurfa'da arıtılmış suyun yarın sabah saat 05.00 itibarıyla sisteme verilmeye başlanacağını söyledi. Bakan Soylu, Şanlıurfa'da şebekeye ilk gelen su, biz söyleyene kadar sadece kullanma suyu olarak değerlendirilsin" dedi.

sanliurfada-sel-felaketinin-izleri-silinmeye-calisiliyor-kayip-1-kisi-araniyor-6707-dhaphoto9.jpg

SU FIRSATÇILARINA YASAL İŞLEM YAPILACAK

Vali Ayhan, su fiyatlarında fahiş oranda artış yapanlar hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdi.

3-001.jpg

Vali Ayhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Her felaketi fırsat bilen fırsatçılar tarafından su fiyatlarına fahiş bir artış yapıldığına dair haberler duyuyoruz. Bu konuyu hukuken yakından takip edeceğim. Ekiplerimizle beraber sahada denetimler yapıp buna fırsat vermeyeceğiz ve gerekli yasal işlemleri yapacağız" dedi.

sanliurfada-sel-felaketinin-izleri-silinmeye-calisiliyor-kayip-1-kisi-araniyor-7724-dhaphoto1.jpg

BELEDİYE MÜZE OTOPARKI SU DOLDU, ARAÇLAR HASAR GÖRDÜ

Kentte etkili olan sel felaketinde Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan kapalı otoparkın suyla dolması sonucu yaklaşık 200 araç hasar gördü. Araçlarının otoparktan çıkarılması için 3 gündür otopark önünde bekleyen vatandaşlardan İzzet Asilsoylu, “Otoparktan araçlarımızın çıkarılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

sanliurfada-sel-felaketinin-izleri-silinmeye-calisiliyor-kayip-1-kisi-araniyor-7724-dhaphoto2.jpg

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise otoparkta su tahliyesi yapıldığını aynı zamanda oluşan balçığın temizlendiğini ve çalışmaların tamamlanmasıyla araçların sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

sanliurfada-sel-felaketinin-izleri-silinmeye-calisiliyor-kayip-1-kisi-araniyor-7724-dhaphoto5.jpg

Kaynak:DHA