Seçim Sonrası Şoka Hazır mısınız?

Seçim Sonrası Şoka Hazır mısınız?
Yerel seçimler sonrasında ekonomide ciddi önlemlerin alınacağı ve vergi yükünde artışlara gidileceği beklentisi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i konuyla ilgili açıklamalar yapmaya zorladı. Bakan Şimşek, KDV'de üst sınırı olan yüzde 20'nin geçilmeyeceğini belirtti. Peki seçim sonrası KDV oranları ile oynama olabilir mi? İşte detaylar...

Halk TV sunucusu Ekrem Açıkel Halkın Haberi programında Bakan Şimşek'in enflasyona dair açıklamalarını değerlendirdi. Bakan Şimşek'in yüzde 10 KDV oranıyla satılan ürünlerin seçim sonrasında yüzde 20'ye çıkartılma durumunu eleştirdi.

'İSTİSNALARI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ' DEMİŞTİ

Orta Vadeli Program'da şunu bir şekilde ortaya koymuşuz demişiz ki; istisnaları gözden geçireceğiz. İndirimli KDV oranlarını gözden geçireceğiz, muafiyetleri gözden geçireceğiz. Çok net çizmişiz. Hiçbir ülke siyasi sahiplenme olmadan başarıya ulaşamaz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu program hazırlandı.

Bakan Mehmet Şimşek, KDV'de üst sınır olan yüzde 20'nin aşılmayacağını ve ek vergilerin getirilmeyeceğini, ancak vergi istisnalarının inceleneceğini belirtti. Seçim sonrasında artış olacak ürünlerle ilgili iddalar da gündemde yerini aldı.

FİYATLARA HAZIR OLUN

Üzerindeki yüzde 10 KDV oranı yüzde 20'ye çıkabilecek ürünler arasında şunlar yer alıyor:

  • Giyim ürünleri, ayakkabı, çanta
  • Diş macunu ve diş fırçası

429731.png

1620282708344-haz.jpg

Üzerindeki yüzde 8 KDV oranı yüzde 10'a dan yüzde 20'ye çıkabilecek ürünler ise şunlardır:

  • Yiyecek ve içecek hizmetleri
  • Tiyatro ve sinema bilet ücretleri

Yüzde 1 KDV'nin yüzde kaç olacağı belirsiz temel ürünler ise;

Et, balık, çay, kahve, peynir, şeker, süt, pirinç, bulgur, nohut, meyve, su

5672e349-50c2-4237-bd3a-c0daf02c84dc.jpg

Etiketler :