Sanatçı Evcimen'e Erdoğan'a hakaretten hapis

Sanatçı Evcimen'e Erdoğan'a hakaretten hapis
Türk halk müziği sanatçısı Kutsal Evcimen, sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis ve idari para cezası verildi.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği iddiasıyla ilgili yargılanan Türk halk müziği sanatçısı Kutsal Evcimen, 7 Mart Salı günü İstanbul Anadolu Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde son kez duruşmaya çıktı. Karar duruşmasına, Soylu’yu temsilen avukat Mehmet Ali Tokgöz’ün dışında gelen olmadı.

Evcimen'e Erdoğan'a hakaretten hapis cezası

Mahkeme, araştıracak bir husus kalmadığını belirterek, Evcimen hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme, Evcimen'e Erdoğan'a karşı ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçunu işlediği gerekçesiyle önce 1 yıl hapis cezası verdi. Ancak eylemin umuma açık sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirilmesi nedeniyle ceza 6'da bir oranında arttırıldı. Bu düzenlemeyle Evcimen’in cezası 1 yıl 2 aya yükseldi.

Verilecek cezanın sanığın geleceğini etkilememesi için indirim yapıldı

Suçun sosyal medya üzerinden işlenmiş olmasını arttırım gerekçesi gören mahkeme, daha sonra Evcimen’e verilecek cezanın geleceği üzerindeki olası olumsuz etkiler oluşturmaması için lehine takdir indirimi uyguladı. Ceza, bu kez 6'da bir oranında indirilerek 11 ay 20 gün hapis olarak düzenlendi.

Hapis cezası adli para cezasına çevrildi

Hapis cezasının sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sırasında gösterdiği pişmanlık ve suçun işlenmesindeki özellikler göz önünde bulundurularak adli para cezasına çevrildi. 11 ay 20 gün hapis cezasının karşılığı olarak 350 gün adli para cezası, günlüğü Takdiren 20 TL'den paraya çevrilmek suretiyle sanığın ödeyeceği adli para cezası 7 bin lira olarak belirlendi. Bu para da 20 eşit takside bölündü.

Süleyman Soylu'ya hakaret suçundan da ceza aldı

Evcimen, İçişleri Bakanı Soylu'ya görevinden dolayı hakaret suçundan 365 gün adli para cezasına çarptırıldı. Evcimen’in hakaret suçunu sosyal paylaşım sitesi üzerinden işlemesi artırım gerekçesi oldu. Mahkeme, sanığın cezasında 6'da bir oranında artırım yaparak 365 gün adli para cezası olan cezayı 425 güne çıkardı. Daha sonra verilen bu cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası olumsuz etkileri olacağını göz önünde bulunduran mahkeme Takdiren 6'da bir oranında indirim yaptı.

Ceza 20 eşit taksitle ödenecek

Sanatçı Kutsal Evcimen'e verilen 365 gün adli para cezası, günlüğü takdiren 20 TL’den hesaplanmak suretiyle 7 bin 80 TL olarak belirlendi. Bu paranın da 20 eşit taksitle ödenmesine hükmedildi.

Avukat masraflarını da sanık ödeyecek

Eylemlerinden dolayı toplam 14 bin 80 TL adli para cezası ödeyecek olan Evcimen, Erdoğan ve Soylu’nun avukatlarına da Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (AAÜT) uyarınca ayrı ayrı 9 bin 200 TL'den toplam 18 bin 400 TL vekalet ücreti ödeyecek.

Kutsal Evcimen kimdir, nerelidir?

Çok küçük yaşlardan itibaren bağlama sevdası ile yetişen Kutsal Evcimen baba tarafından aslen Tokat’lıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi Musiki Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur.

Evlidir ve bu evliliğinden Civan isminde bir oğlu vardır. 1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir, yaşantısını ailesi ile birlikte İstanbul’da sürdürmektedir.

Kaynak:ANKA

Etiketler :