Sağlık Bakanlığında istifalar: Gerekçesi koronavirüs testleri mi?

Sağlık Bakanlığında istifalar: Gerekçesi koronavirüs testleri mi?
Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Adil Mardinoğlu ve Genel Sekreter Hasan Türkez istifa etti. CHP'li Murat Emir, bakanlıktaki önceki istifaları hatırlatarak testlerin yüzde 40 doğruluğa sahip olduğu iddialarına dikkat çekti.

Koronavirüs test kitlerine ilişkin iddiaları hatırlatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Daha önce de 3 önemli bürokrat istifa etmişti. Bakanlıkta deprem oluyor. Ortada yolsuzluk kokular var. Bakan neden susuyor” diye konuştu. Testlerin yüzde 40 doğruluk oranına sahip olduğu iddia ediliyor.

Mardinoğlu, Türkez'in istifa tweetini alıntılayarak duyurduğu istifasında “Ülkemize ve milletimize farklı kulvarlarda hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP’li Emir ise daha önce koronavirüs test kitlerinin onay mercii olan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanvekili Prof. Dr. Selçuk Kılıç ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz’ün görevden alındığını ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş’nin YK Başkanı Cevat Şengül’ün geçtiğimiz ay istifa ettiğini hatırlattı.

"Kitlerin yüzde 40 doğruluk oranına sahip olduğu ortaya çıktı"

Türkiye'de koronavirüs salgını sürecinin başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığının test kitlerini USHAŞ üzerinden temin ettiğini ve USHAŞ'ın da test kitlerini tek bir firmadan satın aldığını hatırlatan Emir, şunları söyledi:

10 Haziran'da Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle sunduğum soru önergesinde USHAŞ'ın yerli PCR testlerini neden sadece Bioeksen firmasından satın aldığını, bu testlerden kaç adet satın alındığını sormuştum. Ancak, Bakan bunların hiçbirini yanıtlamadı. Bugüne kadar kamuoyuna da bu konuyla ilgili şeffaf bir şekilde bilgi verilmedi.

Şimdi bu kitlerin yalnızca yüzde 40 doğruluk oranına sahip olduğu ortaya çıktı. Bakanlık bu iddiaları yalanlıyor ancak, kitlere onay veren Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkan Vekili Prof Dr. Selçuk Kılıç’ı görevden alıyor. Test kitlerini bakanlığa satan USHAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Şengül de bir ay önce istifa ettirilmişti. Geçtiğimiz hafta da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Hakkı Gürsöz’ü görevden aldılar. Şimdi de, bu test kitlerini Bioeksen firması ile birlikte geliştiren Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB) Adil Mardinoğlu da istifa etti. corona virüsü sürecinde halk sağlığını ilgilendiren dört önemli kurumda, en tepe isimler ya istifa ediyor, ya görevden alınıyor. Bu süreçler neden ısrarla gizli tutulmak isteniyor.

Etiketler :