Sağlık Bakanı Koca: Corona virüs ülkemizde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de corona virüs şüphesi olan bir hastanın testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mart 2020 01:46
Sağlık Bakanı Koca: Corona virüs ülkemizde

Sağlık Bakanlığı, Bakan Fahrettin Koca, gece yarısı yaptığı açıklamada Türkiye'deki ilk corona virüs vakasını doğruladı. Koca, "Corona virüs şüphesi olan 1 vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı" dedi.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Crona virüs çok hızlı bir yayılım göstermesine rağmen Türkiye olarak süreçte başarı yakaladık. Bizim salgına karşı yürüttüğümüz disiplin hiç azalmadı. Küresel salgınların kaçınılmaz sonuçları var. Herkesin hareket halinde olduğu bu dünyada direnç hangi düzeyde olursa olsun bazı sonuçları önlemek mümkün değildir.

Corona virüs şüphesi olan 1 vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Tanı yüksek ateş ve öksürük şikayetinin araştırılması sonucu konulmuştur. Virüsü Avrupa temasıyla aldığı bilinmektedir. Hasta izole edilmiştir. Yakın çevresi ve ailesi gözetim altındadır. Hasta erkek. Hasta mahremiyeti açısından ayrıntılı bilgi paylaşılması uygun görülmemiştir.

Zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmayalım. Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir. Korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç verilmelidir."

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü çalışanlarının yıllık izinlerinin de iptal edildiği bildirildi.