SADAT'a tepkiler yükseliyor: Bu da paralel bir yapılanma

SADAT'a tepkiler yükseliyor: Bu da paralel bir yapılanma
CHP YDK Başkanı Uğur Bayraktutan, SADAT'ın paramiliter bir güç olduğunu söyledi ve "Mustafa Kemal’in ordusuna karşı, alternatif olarak bir gölge ordu oluşturmak istemektedir" dedi. CHP Mersin Milletvekili Başarır ise "Bu da paralel bir yapılanmadır. Bu yapının bulunduğu yerler, kampları incelenmeli” ifadelerini kullandı.

Tartışmaların odağındaki SADAT'a ilişkin muhalefetten tepkiler yükselmeye devam ediyor. CHP YDK Başkanı Uğur Bayraktutan, “SADAT paramiliter bir güçtür. Mustafa Kemal’in ordusuna karşı, alternatif olarak bir gölge ordu oluşturmak istemektedir. Bunun başındaki cumhurbaşkanının eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi laik Cumhuriyete ve Mustafa Kemal’in ordusuna tam zıt bir kişidir” dedi.

'Başka bir devlet kurulması anlamını taşımaktadır'

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; ASSAM’ın daha önce de Asya ve Afrika kıtalarını kapsayan “ASRİKA İslam Devlet Birliği” kurulmasını istediğini anımsatan Bayraktutan, “Hedefleri arasında bulunan İstanbul başkentli İslam ülkeleri konfederasyonu gibi bir yapı nasıl kurulacaktır? Türkiye nasıl şeriatla yönetilen İslam ülkesi konfederasyon üyesi yapılacak ve başkenti Ankara’dan İstanbul’a nasıl taşınacaktır? Tüm bu hedefler Türkiye Cumhuriyeti’ni, anayasasını yapı olarak tamamen değiştirmek, yerine başka bir ülke, başka bir devlet kurulması anlamını taşımaktadır” tepkisini gösterdi.

'Bu da paralel bir yapılanma'

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise “Bu oluşumun mevcudiyeti bile anayasaya aykırı. Resimleri var, bir dönem cumhurbaşkanının danışmanlığını yapmış. Bu da paralel bir yapılanmadır. Bu yapının bulunduğu yerler, kampları incelenmeli” çağrısını yaptı.