Rusya'dan flaş açıklama: 34 bin YPG'li 30 kilometre uzağa çekildi

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 34 bin YPG'liden oluşan 68 YPG birliğinin silah ve askeri teçhizatlarıyla birlikte TSK ile temas hattından 30 kilometre uzağa çekildiğini belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Ekim 2019 22:55
Rusya'dan flaş açıklama: 34 bin YPG'li 30 kilometre uzağa çekildi

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Yöneticisi Yuriy Borenkov, yaptığı açıklamada, Türkiye-Rusya Mutabakat Muhtırasının uygulanmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Borenkov, Rus tarafının mutabakatta öngörülen şartları yerine getirdiğini belirterek, "Rus tarafı, 22 Ekim 2019 tarihli Türkiye-Rusya Mutabakat Muhtırasında öngörülen önlemleri tamamen uygulamıştır. 29 Ekim saat 18:00 itibarıyla 34 bin kişiden oluşan 68 YPG birliği ile 3 binden fazla silah ve askeri teçhizat, Türk Silahlı Kuvvetleri ile temas hattından 30 kilometre uzağa çekilmiştir." ifadesini kullandı.

Suriye-Türkiye sınırında rejime ait güçlerin 84 sınır karakolu oluşturduğu bilgisini paylaşan Borenkov, bunlardan 60'ının Kamışlı, 24'ünün ise Kobani bölgesinde bulunduğunu aktardı.

Borenkov, 23 Ekim 2019’dan itibaren Rus askeri polisinin Cerablus-Koran, Kamışlı-Fakira ve Kamışlı-Simalka’da 10 kilometrelik güvenlik bölgelerinde devriye gerçekleştirdiğini hatırlatarak, Türk tarafının, günlük olarak mutabakatın uygulanmasına yönelik bütün eylemleriyle ilgili bilgilendirme yaptığını ifade etti.

ERDOĞAN'IN MUTABAKAT SONRASI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası, mutabakat metni henüz açıklanmadan önce açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan açıklamalarında, YPG'lilerin silahlarının imha edileceğini belirtmişti.

Mutabakat metninde ise Erdoğan'ın bu sözleriyle çelişen, "YPG'nin silahlarıyla birlikte çekileceği" ifadesi yer almıştı. Halk TV'nin mutabakatın açıklandığı gün sıcağı sıcağına gündeme getirdiği tartışmalı YPG silahları konusu da Rusya Savunma Bakanlığından yapılan bu açıklamayla netleşmiş oldu.

Halk TV'den Ali Isıyel'in mutabakat sonrası görüşlerini alırken bu konuyu sorması üzerine Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Uzmanı Hasan Ünal, "Açıklamalara bakınca çelişkili bir durum söz konusu ancak prensipte uzlaşıldıysa uygulamada bu silahların imhası söz konusu olabilir." ifadelerini kullanmıştı.

Yine Halk TV'ye o gün konuşan Rusya Uzmanı Aydın Sezer ise bu konuda imzalanan mutabakatı işaret ederek, "Bölgeden YPG'nin ve silahlarının çıkartılmasına bizim nezaret edeceğimize dair bir husus yok. Bu Suriye ve Rusya inisiyatifinde gerçekleşecek." demiş ve durumu Rusya ile Suriye'nin tavrının belirleyeceğine işaret etmişti.

İlgili Haberler