Halk TV Canlı Yayın
İstanbul Boğazı'ndan geçmekte olan bir yük gemisi, Rumeli Hisarı mevkinde kıyıya vurdu.

Kaydedilen görüntülerde, yük gemisinin sirenler çalarak kıyıya hızla yaklaştığı ve çarptıktan sonra güçlükle durabildiği görüldü.

Öte yandan, gemiden dumanlar yükseldiği görülürken, kaza yerine sahil güvenlik ekipleri intikal etti.

Geminin 191 metre uzunluğunda ve 28 metre genişliğinde olduğu belirtildi. Liberya bandralı gemi, Odessa-İstanbul seferini yapıyordu.

Son zamanlarda Kanal İstanbul projesinin tartışılmaya başlanmasıyla İstanbul Boğazı'nın trafiği yandaş medya tarafından kötüleniyordu.

gemikazasi.jpg

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı birimler tarafından römorkörle çekiliyor.

İstanbul Valiliğinden açıklama

Açıklama şu şekilde:

"Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; 19 mürettebat ile Kılavız Kaptan eşliğinde boğazdan geçiş yapan Liberya bandıralı 'Songa Irıdıum' adlı yük gemisi, saat 12:00'de Makine arızası sinyali vermiş, 12:13'te Rumeli Hisarı mevkiinde kıyıya çarpmıştır. Olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kurtarma Römorkörleri ile Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekipleri sevk edilmiştir. Kaza nedeniyle gemi mürettebatı veya kaza mahallinde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur.

Römorkörler ile kurtarma çalışmalarına başlanmış olup, şuan itibariyle herhangi bir deniz ve çevre kirliliği söz konu değildir.

Söz konusu geminin arkasında boğaz geçişi yapan 3 geminin emniyetle boğazdan geçişi sağlanmış, 1 tanker emniyetle demirletilmiş, boğaz geçişi askıya alınmıştır. Kıyıya Çarpan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Römorkörlerince en kısa sürede İstanbul Limanı Demir Mevkii'ne alınacaktır"

Ayrıntılar geliyor...