RTÜK'e 'Derin Futbol' derhal incelensin başvurusu

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, Beyaz TV’de yayınlanan 'Derin Futbol' programı ile ilgili, RTÜK Başkanlığı’na başvurdu. Programda küfredildiğini belirten Taşcı, üst kurul uzmanları tarafından 'derhal' değerlendirme raporu düzenlenmesini ve raporun ilk üst kurul toplantı gündemine hazırlanmasını talep etti.

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Beyaz TV’de yayınlanan 'Derin Futbol' programı ile ilgili RTÜK Başkanlığı’na başvurdu. Rasim Ozan Kütahyalı’nın, yayında küfrettiğini belirten Taşcı, RTÜK Başkanlığı’nda yayın ile 'derhal' hazırlanacak değerlendirme raporunun üst kurul toplantı gündemine alınmasını talep etti.

Taşcı’nın dilekçesi şöyle:

“Beyaz TV logolu medya hizmet sağlayıcı kuruluşta 27.12.2022 tarihinde saat 01:07’de yayınlanan 'Derin Futbol' isimli programda Rasim Ozan Kütahyalı, Ahmet Çakar’ın yanına gelerek Japonca 'Sukiyo' şarkısını söylemesini istemiş ve stüdyodaki konuklarla beraber ‘Sukiyo, sukiyo’ diye tempo tutulurken, Rasim Ozan Kütahyalı’nın ‘Sukiyo’ kelimesinindeki ‘u’ harfini açıkça ‘i’ olarak telaffuz ettiği, stüdyodaki katılımcıların da kahkahalarla güldüğü görülmektedir.
Aynı şahsın daha önce de argo, küfür hatta ve hatta Boşnak yurttaşları hedef alan bu kirli dili kullanmakta ısrar ettiği yayınlardan da anlaşılmaktadır. RTÜK’ün canlı yayındaki böylesi bir çirkinliği görmezden gelmesi düşünülemez. Yukarıda belirttiğim Kanun maddeleri uyarınca söz konusu yayın için derhal değerlendirme raporu düzenlenerek ilk Üst Kurul toplantı gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :