RTÜK, internet yayınlarına da el attı: 24 milyon TL harcayacak

Halk TV, TELE 1, KRT TV, Fox TV ve Flash TV’ye 2022 yılında toplam 17 milyon 335 bin lira tutarında ceza veren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu yıl internet yayınlarını izleyip denetlemek için 24 milyon lira harcayacak.

Cumhurbaşkanlığı 2023 Yılı Yatırım Programı’na göre, RTÜK için bu yıl 65 milyon 800 bin liralık yatırım maliyeti öngörüldü. 2023 yılı için sayısal kayıt, arşiv ve analiz sistemi internet yayınları için 24 milyon lira, medya okuryazarlığı kamu spotu için 1 milyon değerinde 2 adet elektronik yayın, yine medya okuryazarlığının internet sitesinin yenilenmesi için 800 bin lira harcanacak.

RTÜK’ün yayınların izlenip, yayın ilkelerine uygun olup olmadığını denetleyen SKAAS için, ayrıca internet yayınlarını takip etmek için bu yıl 24 milyon lira harcanacak. Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programı’nda da yer alan SKAAS internet yayıncılığı için 20 milyon lira harcanmıştı. SKASS, geçtiğimiz yıl RTÜK tarafından Halk TV, TELE 1, KRT TV, Fox TV ve Flash TV’ye toplam 17 milyon 335 bin lira maliyetinde alınan ceza kararları öncesi üst kurul uzmanlarının hazırladığı izleme raporlarının tespit edildiği bölüm.

Denetim SKAAS'Ta başlıyor

SKAAS, Ankara merkezde uydu, kablo ve karasal ortamdan yaklaşık 110 televizyon ve 80 radyo yayınını kaydedildiği, izlendiği ve analiz edildiği sistem. Sistemde, 7 gün 24 saat çalışılıp, teknik personel görevlendirilerek yayınların kesintisiz kaydedilmesi ve arşivlenmesi sağlanıyor. RTÜK izleme uzmanları, SKAAS ile radyo ve televizyon yayınlarını izleyip değerlendiriyor, yayın analizleri yaparak hazırladıkları raporları üst kurula sunuyorlar. Bu raporlar sonucunda üst kurul üyeleri herhangi bir kanalın ya da radyo hakkında yaptırım olup olmadığına karar veriyorlar.

Kaynak:ANKA