Resmi Gazete'de Yayımlandı! B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Bu Araçların Tamamını Sürebilecek

Resmi Gazete'de Yayımlandı! B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Bu Araçların Tamamını Sürebilecek
Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile B sınıfı ehliyet sahipleri, 125 CC motosikletlerin kullanımı için herhangi bir ehliyet harcı ödemeyecek. Yetkili kurumlar tarafından yapılacak ve basit ölçekli olacak sınavı geçen kişiler, ek ücret ödemesine gerek kalmadan ehliyetlerine A1 statüsünü ekletebilecek.

Yıllardır beklenen düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

B sınıfı sürücü belgesi sahibi olan vatandaşlar, yapılan düzenleme sonrasında 125 cc ve altındaki silindir hacmine sahip motosikletleri sürmek için gerekli olan a1 sınıfı ehliyete herhangi bir harç bedeli ödemek zorunda kalmayacak.

Halihazırda yürürlükte olan düzenlemede bu sınır, 50 cc olarak belirlenmişti. Birçok motosikletin söz konusu 50 cc'lik sınırı aşmasının üzerine yetkililer, gelen talepleri göz önünde bulundururken, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile uygulama resmen başladı.

b-sinifi-2.webpŞARTLAR NELER?

"Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"e göre deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşulları aranacak.

HARÇ ÖDENMESİNE GEREK KALMAYACAK

Belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması halinde, B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen kayıt ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

moto.jpg"Tüm motosiklet tutkunlarına hayırlı olsun"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da, X hesabından yaptığı paylaşımda, yönetmelik değişikliğine ilişkin şunları kaydetti;

125 cc'ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği Bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle; 2 yıllık “B” sınıfı sürücü belgesi olan, 5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan, sağlık şartlarını taşıyan, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp, sınavda başarılı olan, B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Tüm motosiklet tutkunlarına hayırlı olsun. Yönetmeliğin çıkması için birlikte çalıştığımız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’e ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na teşekkür ederim. Eğitim Güvenli Sürüşün Anahtarıdır. Lütfen Trafik Kurallarına Uyalım. En az 2 yıl B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, gereken sağlık şartlarını taşımak ve eğitimlerini tamamlayarak harç ödemeden ve belge değiştirmeden 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Etiketler :