Paradise Papers sızıntı belgelerinde Binali Yıldırım'ın oğulları çıktı

Paradise Papers sızıntı belgelerinde Binali Yıldırım'ın oğulları çıktı
Paradise Papers olarak adlandırılan, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile 19 farklı yargı alanındaki kayıtlardan oluşan 13.4 milyon belge arasından Başbakan Binali Yıldırım'ın oğulları Erkam Yıldırım ve...

Paradise Papers olarak adlandırılan, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile 19 farklı yargı alanındaki kayıtlardan oluşan 13.4 milyon belge arasından Başbakan Binali Yıldırım'ın oğulları Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım'ın şirketleri de çıktı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'IN OĞULLARI ÇIKTI

Sızıntıyı araştıran uluslararası gazeteciler konsorsiyumunun Türkiye ayağı olan Cumhurşyet gazetesini haberine göre, Malta kayıtlarında Bülent ve Erkam Yıldırım, Hawke Bay Marine Co Ltd ve Black Eagle Marine Co Ltd adlı iki şirketin hissedarları. Kayıtlar şirketlerin ana hissedarı görünen Erkam Yıldırım'ın iki şirketin de direktörü olduğunu gösteriyor.

Uluslararası gazeteciler konsorsiyumunun araştırdığı belgelerin ayrıntıları yarından itibaren uluslararası basında ortaya dökülmeye başlayacak. Türkiye'den Cumhuriyet gazetesinin yer aldığı uluslarası gazeteciler konsorsiyumu, 13,4 milyon belgeyi araştırdı.

ÖNCEKİ SIZINTILAR

Belge sızıntıları, hatırlanacağı gibi ilk olarak 2010'yılındaki WikiLeaks, ve 2013 yılında Edward Snowden sızıntısı ve 2016 yılında Panama Papers olayları yaşanmıştı. Paradise Papers sızıntı tarihindeki son olay yerini aldı. Wikileaks sızıntılarında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği en çok belgeyenin kaynağı olarak ikincş sırada yer alıyordu.

Etiketler :