Özel Hastanede Skandal! Doğum Yaptıktan 10 Ay Sonra Karın Ağrısıyla Hastaneye Gidince Her Şey Ortaya Çıktı

İstanbul'da yaşayan Frangiz Ergashova isimli kadın geçen yıl Temmuz ayında özel hastanede doğum yaptı. Doğum yaptıktan sonra karın ağrısı dinmeyen kadın 10 ay sonra tekrar doktora gidince şok eden gerçeği öğrendi.

İstanbul Ümraniye'de yaşayan Frangiz Ergashova, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 34 haftalık oğlunu dünyaya getirmek için özel bir hastanede sezaryenle doğum yaptı. 2 gün sonra taburcu edilen Ergashova, lohusalık döneminde yaşadığı karın ağrılarının normal olduğunu düşünerek 3 ay boyunca doktora gitmedi.

Ancak ağrılar devam edince tekrar hastaneye başvuran Ergashova'ya doktor "Kabız olabilirsin" diyerek antibiyotik verdi. Antibiyotikler nedeniyle emziremeyen Ergashova, ağrılarının artması üzerine geçtiğimiz Mayıs ayında farklı bir hastaneye gitti.

22.jpg

DOĞUMDA GAZLI BEZ UNUTULMUŞ!

Tomografiye giren Ergashova'nın karnında yabancı bir cisim görüldü. Yabancı cismin 10 ay önce doğum yapılırken karnında unutulan 15 santimetrelik gazlı bez olduğu ortaya çıktı.

Umut Can ismini verdikleri oğlunun doğumdan sonra 12 gün boyunca küvezde kaldığını da belirten aile, durumunun şu an iyi olduğunu dile getirse de hastaneden ve doktordan şikayetçi oldu.

serkan-demir.jpg
Serkan Demir

Ergashova'nın eşi Serkan Demir, hastanenin ihmalini şu sözlerle dile getirdi:

"Doğumu 34 haftalıkken olmuş bize 36-37 haftalık dedi. 9 gün küvezde yattıktan sonra benden paranın tamamını yatırmamı istediler. O süreçte biraz sıkıştım sağdan soldan borç aldım. Çocuğun çıkışını yapabilmek için paranın tamamını yatırmamı istediler. 12. gün çocuğu bıraktılar o süreçte her gün Sultanbeyli’ye gidiyordum, eşim süt sağıyordu süt götürüyordum. Çocukta sarılık hastalığı vardı bu sefer Ümraniye’de bir hastaneye götürdük.

Kontrolleri yapıldı ilaç tedavisi uygulandı. Yaklaşık bir ay sürdü iyileşmesi. Huzursuzuz çocuğumuz iyi büyümedi, eşimin estetik olması gerekiyor, psikolojisi bozuldu. Hastanelere karşı çok acı çektik. Dava açtık şu an süreç devam ediyor. Elimizden geleni yapacağız, bizim canımız yandı başkasının canı yanmasın.

Başhekimliğe gittik bize ameliyat masrafı, çocuk masrafları için 300 bin liralık bir para teklif ettiler. Bu konu burada kapansın dediler. Bizden önce 4-5 kişi dava açmışlar hastaneye, biraz vurdumduymazlık, sorumsuzluk var hastanede. Sağlık Bakanlığı’ndan bunun önüne geçmesine talep ediyoruz."

farangiz-ergashova.jpg
Farangiz Ergashova

"KABIZ OLABİLİRSİN" DEDİLER

Farangiz Ergashova, şu ifadeleri kullandı:

"Ağrılarım başladı, akıntı oluyordu sürekli, doğumdan sonra normal olabileceğini düşündüm. 2. doğumumdu. 2-3 ay geçti hala devam ediyor ve iyi değilim, belim ağrıyor. Sonra eşim beni hastaneye götürdü hastanede de aynı şekilde anlattım. Yabancı cismi hissettiğimi söyledim bir ağırlık var dedim, kabız olabilirsin dediler.

Bana antibiyotik yazdılar. İlaçlar antibiyotik olduğu için emziremedim çocuğu ve sürekli mamayla besledik. Ağrılarım olduğu için çocuklarımı bakamıyordum. Başka bir hastaneye gittik sertliği söyledim, tomografi çekildi, ameliyat olmanız gerekiyor dediler.

Ameliyatta sargı bezi gibi bir şey çıktı ve iltihaplanmış. 15 cm sargı bezi var dediler. Sargı beziyle gezmişim, İçimde iltihaplanmış. İki çocuğum annesiz kalabilirdi. Ölümden döndüm diyebilirim."

Hastane yönetimi ise iddialara cevap vermedi.

Kaynak:DHA