On Binlerce Hastayı İlgilendiriyor... O İlaç Artık Türkiye'ye Gelmeyecek!

On Binlerce Hastayı İlgilendiriyor... O İlaç Artık Türkiye'ye Gelmeyecek!
TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, İsviçre kökenli bir ilaç firmasının Türkiye’de uygulanan temel fiyatlandırma ve geri ödeme politikaları nedeniyle organ nakli hastalarının kullandığı ilacı artık ülkeye getirmeyeceğini ilan ettiğini açıkladı.

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, İsviçre kökenli çok uluslu ilaç firmasının organ nakli hastalarında kullanılan ilacını artık Türkiye’ye getirmeyeceğini ilan ettiğini açıkladı.

'Fiyatlandırma ve geri ödeme politikaları nedeniyle...'

Konuya ilişkin bugün yazılı açıklama yapan Saydan şunları ifade etti:

“İsviçre kökenli çok uluslu ilaç firması organ nakli hastalarında kullanılan ilacını artık Türkiye’ye getirmeyeceğini ilan etti. Mikofenolat mofetil etken maddeli bu ilaç böbrek, kalp ve karaciğer nakli yapılan hastalarda akut organ reddini önlemek için kullanılmaktadır. 125 yıldır dünyada, 65 yıldır ülkemizde olan firma: Sendikamıza yazdığı bilgilendirme yazısında, ‘Türkiye'de uygulanan temel fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarına bağlı olarak dünyada hastaların erişimine sunulan firmamızın yenilikçi çözüm ve tedavilerini, Türk hastaların kullanımına sunamamanın derin üzüntüsünü yaşarken piyasada var olan ilaçlarımızın da devamlılığı konusunda büyük endişe duyuyoruz’ diyerek mevcut fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının uygulanabilirliğini sorguluyor.”

“Önceki seneler kendi ilaçlarını yazdırmaya çalışırken şimdi ülkenizi terk ediyoruz diyor”

Saydan bulunamayan ilacın en pahalı ilaç olduğunu belirterek, “Bıçak kemiğe dayandı, ilaç yokluğu artıyor. Sonuç olarak çok önemli bir organ nakli sonrası kullanılan, hayati öneme sahip ilaç, piyasadan sessizce kaybolan diğer ilaçlar gibi artık bulunmayacak. Önceki senelerde bu ilaç firmaları hekimlere ilaçlarını yazdırmaya çalışır eczanelerimize gelerek kendi ilaçlarını anlatırlardı. Günümüzde ise biz ülkenizi terk ediyoruz, diyorlar. Yerli ilaç sanayimizin yükü ağırlaşıyor. Uzunca süredir yeni molekül tedavi edici ilaçlar da ancak özel ithal yoluyla ve de nerede ise onlarca katı fazlasına tedarik ediliyor” dedi.

Kaynak:ANKA

Etiketler :