Avrupa'ya Vizesiz Gitmek Artık Hayal oldu... Hedefte Türkiye’den vize istemeyen Balkan ülkeleri var

Avrupa'ya Vizesiz Gitmek Artık Hayal oldu... Hedefte Türkiye’den vize istemeyen Balkan ülkeleri var
Avrupa Birliği yasa dışı göçü engellemek için sıkı kurallar getiriyor. Avrupa'ya düzensiz göçü engellemek isteyen AB, Balkan ülkelerini takibe aldı.

Avrupa Birliği (AB), Schengen'e tabi olmayan ülkelere vizesiz girişi zorlaştırmak istiyor.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberie göre;Arnavutluk ve Sırbistan gibi bazı Balkan ülkeleri, özellikle Sırbistan, Türkiye merkezli yasa dışı göç için önemli bir basamak olarak görülüyor. AB’ye göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Orta Doğu'daki gerilim sonrası Avrupa’nın güvenlik çemberinin sıkılaştırılması gerekiyor.

AB Komisyonu üyelerine çarşamba günü yeni düzenleme sunuldu. Bu dzüenleme Avrupa Parlementosu ile , birlik dışındaki ülkelere tanınan vize muafiyetinin "kolayca askıya alınmasını" öngörüyor.

Bu tasarıya göre, AB ülkeleri gerekli gördükleri durumda, üçüncü ülkelere tanınan vizesiz seyahat hakkının, hızlı bir şekilde 36 aya kadar askıya almasına olanak tanıyor.

Komisyona göre, AB’nin Schengen vizesi istediği bazı ülkelerin vatandaşları, AB'nin vize istemediği bir başka ülkeye gidip, oradan da yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçebiliyor.

Yaşa dışı göçmenler, örneğin Sırbistan’dan kaçak yollarla Macaristan'a, Hırvatistan'a ve Slovenya'ya geçerek AB sınırlarından içeri girebiliyor. Avrupa Birliği, aralarında Balkan devletlerinin de bulunduğu yaklaşık 60 ülkeye, 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıyor

Etiketler :