Nihal Olçok: O para bizim hakkımız

Nihal Olçok: O para bizim hakkımız
15 Temmuz darbe girişiminde eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah Olçok’u kaybeden Nihal Olçok darbe girişiminin 4. yılında konuştu.

15 Temmuz gazi ve şehit aileleri için toplanan yardım paraları hala ailelere ulaştırılmadı. Aileler için başlatılan kampanyada 309 milyon lira toplandı ancak bu paranın akıbeti bilinmiyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konuya ilişkin Cumhuriyet'e konuştu.

Özel, AKP’nin şehit yakınlarına ve gazilere verdiği sözü tutmadığını ifade ederek şöyle konuştu;

"Bu insanlardan intihar edenler, evini satılığa çıkaranlar oldu. Vatandaşımız bu kampanyaya niye destek oldu? O insanlara para verilsin diye destek oldu. Vatandaşlarımızın iyi niyetli duygularının iktidar partisi ve genel başkanı tarafından istismar edildiği, kötüye kullanıldığı anlaşılıyor.

Toplanan miktarın 309 milyon TL olduğu ifade edilmiş, daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bu miktarın Ziraat Bankası ve Halkbank’ta tutulduğunu belirtmiştir. Nemalandırıldığı bizzat Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından ifade edilen miktarın 1 Ocak 2020’de vakıf hesabına 338 milyon TL olarak geçtiği ortaya çıkmıştır. 4 yıl önce 309 milyon TL olarak toplanan paranın, devletin en düşük faizini hesaplarsak, 475 milyon TL olması gerekirdi. Bu nemalandırmanın resmi faizden daha düşük olması hayret vericidir. Aradaki fark fahiştir. Bu paranın vakfa aktarıldıktan sonra nemalandırıldığı ve şehit yakınları ile gazilere pandemi nedeniyle ancak toplam 9 milyon TL iletildiği anlaşılıyor. Kaldı ki pandemi nedeniyle doğan bir ihtiyacın da vakıf parasından değil Hazine’den karşılanması daha doğru olacaktır"

"Bu para bizim hakkımız"

15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişiminde eşi ve oğlunu kaybeden Nihal Olçok, Erdoğan’ın Avrasya tünelinin açılışında tünelin bir yıllık gelirini şehit ailelerine bağışladığını hatırlatarak ailelerin bu sözü de unutmadığını ifade etti.

Olçok, "Şehit aileleri ve gazilerin oradaki her kuruşa ihtiyacı var. İnsanlar parçalanarak öldüler. Ruhsal travmaları çok büyük. Bu para bizim hakkımızdı. Belki benim ihtiyacım yok ama belki Abdullah için okul yaptıracağım, belki burs vereceğim, belki vakıf kuracağım" dedi.

Halk TV'ye konuşmuştu

Halk TV'de Özlem Gürses ile 20. Saat'e katılan Nihal Olçok çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Olçok, oğlunun doğum gününü yetimhanede geçirdiğini anlatmış, gazilere ise FETÖ’ye tazminat davası açılmayacak diye dilekçeler imzalatıldığını ifade etmişti.

Etiketler :