Naci Görür bir kez daha uyardı: Adıyaman-Hatay aktif fayların etkisinde

Naci Görür bir kez daha uyardı: Adıyaman-Hatay aktif fayların etkisinde
Prof. Dr. Naci Görür, deprem bölgesindeki inşaat çalışmaları için bir kez daha uyarıda bulunarak 'Bu bölgede alışıla gelmiş ihale, müteahhit ve klasik inşaat yapımıyla sorunlarla baş edemeyiz' dedi.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından deprem bölgesinde hızla yeni evler yapılmaya başlanırken uzmanlardan peş peşe uyarılar geliyor.

Adıyaman-Hatay aktif fay sistemlerinin etkisinde diyerek uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Bu bölgede alışıla gelmiş ihale, müteahhit ve klasik inşaat yapımıyla sorunlarla baş edemeyiz" dedi.

Prof. Dr. Görür'ün paylaşımları şöyle:

"Adıyaman-Hatay deprem bölgesi Doğu Anadolu-Ölüdeniz Fay Zonları içerisinde. Bu bölge büyük ölçüde bu aktif fayların etkisi altında. Bölge tarih boyunca 7’den büyük depremlere sahne olması ile bilinir. Biliyorsunuz bu bölge ve 11 ilimiz 6 Şubat depremleri ile harap oldu.

Şimdi bölgeyi derleme toparlama çalışmaları başladı. Mikro bölgeleme çalışmaları ile kısmi yerleşime uygun alanlar tespit edebilirsiniz ama bu tüm bölge için uygun olmayacaktır çünkü bölge tümüyle aktif fay sistemlerinin etkisindedir.

Bu bölgenin ihya çalışmaları sırasında deprem bölgelerine özgü mimari ve inşaat çalışmalarına ve özgün yeni teknolojilere önem verilmelidir. Buralarda yapılacak binalar deprem dirençli malzemelerle yapılmış hafif, elastikiyeti fazla, deprem etkisini azaltacak donanımlarla takviye edilmelidir.

Bu bölgede alışıla gelmiş ihale, müteahhit ve klasik inşaat yapımıyla sorunlarla baş edemeyiz. Özel mimari planlara, inovatif inşaat teknolojilerine ve izolatörler de dahil deprem etkisini azaltacak yatırımlara ihtiyaç vardır. Belki pahalı olacaktır ama burası herhangi bir bölge değildir, sevgiyle.."

Etiketler :