MKE ve Dışişleri'nin yalanladığı SADAT’ın ortağı istifa etti

MKE ve Dışişleri'nin yalanladığı SADAT’ın ortağı istifa etti
MKE’nin ürettiği silahları SADAT’ın yurtdışına sattığını söyleyen ve MKE ile Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanan Mehmet Naci Efe’nin yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'un SADAT’ın yurtdışı faaliyetlerine ilişkin "SADAT AŞ’ye faaliyetlerini yurtdışında yürütmeleri konusunda dost müttefik ülkelere ya da başka ülkelere sunmak üzere ‘sözlü referans’ oldunuz mu? Ya da ‘referans mektubu’ verdiniz mi?" sorusuna kaçamak yanıt verdi. Çavuşoğlu, "Konu bakanlığımın görev alanına girmemektedir" dedi.

Cumhuriyet'ten Bora Edin'in haberine göre, Çavuşoğlu'nun gündem olan cevabı sonrasıMKE’nin ürettiği silahları SADAT’ın yurtdışına sattığını söyleyen SADAT’ın ortağı Mehmet Naci Efe’nin yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği ortaya çıktı.

Ne olmuştu?

Efe, geçen mayıs ayında verdiği bir röportajda “MKE ürettiği ürünleri, yurt dışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin izin verdiği ülkelere götürüp satıyoruz” demişti. TBMM KİT Komisyonu’nda geçen haziran ayında konuşan MKE AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, “MKE AŞ’nin SADAT ile alışverişi olmamıştır” demişti.

Etiketler :