Mithat Sancar; HDP seçimlerin belirleyicisi olacak ve hdp'yi kimse kapatamaz
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 24.06.2021 19:10

Mithat Sancar; HDP seçimlerin belirleyicisi olacak ve hdp'yi kimse kapatamaz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin yarın düzenleyeceği ve birçok alevi dedesi, alevi ocak temsilcilerinin katılacağı 'Canlar hakikat ve adalet için buluşuyor' Çalıştay'ına katılmak için geldiği Tunceli'de Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Tunceli seyit razı meydanında partisine mensup çok sayıda milletvekili ve yönetici ile birlikte  gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
Sancar, Tunceli'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu  Dersim'in bir anlamda acının şehri olduğunu belirterek şöyle konuştu; 
"Burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dersim bir anlamda acının şehridir. Dersim bir anlamda da  direnmenin, mücadelenin  ve sonsuz onur yürüyüşünün şehridir. Katliamlar yaşamış bir şehir ama diz çökmemiş bir şehirdir Dersim.”

HDP  Eş Genel Başkanı Sancar açıklamasının devamında bir yandan HDP'ye kapatma davası açıldığını bir yandan da yoldaşlarının Kobani davasından yargılandığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü;
" HDP'ye bir yandan kapatma davası açtılar bir yandan da yoldaşlarımızı Kobani davasında yargılıyorlar. Her iki dava da tamamen hukuksuzdur. Her iki davanın amacı da siyasi intikamdır. Her iki davanın amacı da irademizi teslim almadır boynumuzu önümüze eğmemizi sağlamaktır. Bir kez daha burada ilan ediyoruz irademizi teslim alamazlar. Biz boynumuzu sadece mücadelede değerlerimizi yaşatanların önünde eğeriz. Seyit Rıza Pirimiz’in önünde eğeriz, Deniz Poyraz kardeşimizin önünde eğeriz boynumuzu. Hiç bir zalim önünde boyun eğmeyeceğiz."

f3b474f1-9116-45a6-a770-acb1d3088b65.jpg
Sancar Kapatma davasını da  siyasi soykırım operasyonlarını da  demokrasi güçleri ile yapacakları ortak mücadele ile boşa çıkaracaklarını da belirterek açıklamasına şöyle devam etti; " Kapatma davasını da siyasi soykırım operasyonlarını da  bütün demokrasi güçleri ile birlikte yapacağımız demokrasi mücadelesi ile boşa çıkaracağımızdan  kimsenin şüphesi olmasın. HDP kökleri derinde olan çok güçlü bir fikriyattır. Bizler de HDP'nin bu güçlü köklerini Türkiye halklarının güçlü iradesi ile  ortak mücadelesi ile Türkiye'deki demokrasi güçlerinin ortak birlikteliği ile mutlaka ama mutlaka yaşatacağız.”

Mithat Sancar Anayasa Mahkemesi’nde HDP'ye yönelik açılan kapatma davası ile ilgili olarak da “Çok net konuşarak  herkes soruyor yürüyen bu davanın sonucu ne olacak ve bu konuda size çok net bir şey söyleyeyim kimse HDP'yi kapatamaz” dedi.

Sancar açıklamasını şöyle sürdürdü; "Burada size bir şey söyleyeyim ya da iki şey, birincisi HDP'yi hiç kimse kapatamaz. HDP yoluna devam edecek mücadele ile  demokrasi ittifakı ile  halkların ortak iradesi ile  HDP'yi mutlaka ama mutlaka yaşatacağız. Bir şey daha söylüyorum. Seçimlerde ne olacak diye soruyorlar. Kapatılırsa ne yapacaksınız diye soruyorlar. Biz diyoruz ki kapatılmayacak. Ama ola ki kapattılar. Sizinle birlikte kararımızı vereceğiz. 
Halkımıza soracağız. Birlikte mücadele ettiğimiz bütün demokrasi güçlerine soracağız. Onlarla birlikte tartışacağız sonum yolu onlarla belirleyeceğiz ama bir şeyin garantisini vereyim size sonuç ne olursa olsun HDP halkların ortak iradesinin evi olarak seçim ne zaman yapılırsa yapılsın o seçimlerin sonucunu belirleyecek bir yolu halk ile birlikte mutlaka bulacaktır. Siyasi ağırlığımızı bu ülkenin geleceğini, inançların özgürlüğü, halkların eşitliği üzerine kurmanın yolunu  birlikte bulacağız. Ama mutlaka ve mutlaka geleceği de  bu şekilde birlikte oluşturup seçimlere yansıtacağız. Sizin iradenizi bu ülkenin yönetimine taşımak boynumuzun borcudur. Ama şundan da emin olun ülkenin geleceğini belirleyecek her adımda HDP gücünü mutlaka en etkili şekilde ortaya koyacaktır. Herkes hesabını buna göre yapsın”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Açıklamadan sonra Halk TV Muhabiri Ferit Demir'e özel açıklamalarda bulundu. Sancar, Deniz Poyraz, cinayeti ile ilgili şu ana kadar savcılık ya da devlet yetkililerin kendilerine hiç haber vermediğini  İçişleri Bakanı’nın kendilerini hiç aramadığını belirterek şu açıklamayı yaptı; " Deniz Poyraz cinayeti ile ilgili şu ana kadar bize iletilen özel bir bilgi yok. Ama biz davanın peşini bırakmayacağız bu cinayetin bu katliamın peşini bırakmayacağız. Süleyman Soylu'nun sessizliğine gelince daha önce başka nedenler ile söyledim, Türkiye'de bir ifşiat, ikrar ve itiraf denklemi işliyor. Şimdi ise cinayet ikrar ve itiraf denklemine dönmüştür. İzmir'in göbeğinde açık açık, göz göre göre gelen bir cinayetin karşısında içişleri bakını susuyorsa  cinayetten sorumlu olduğunu ikrar ediyor demektir. Diyoruz ki biz her türlü hukuk mücadelesini demokratik siyaset zemininde  her türlü çabayı harcayacağız. Ama bu diyanetin sorumlusu sadece o tetikçi değildir. Bağlantıları olmadan, kendisine cesaret verilmeden, yol verilmeden böyle bir cinayeti işlemesi mümkün değildir. İktidarın ve özellikle küçük ortağının yaydığı nefret iklimi, açık tahrikleri açık tehditleri bu cinayetlerin zeminini hazırlamaktadır. Nitekim küçük ortağının genel başkanının yaptığı konuşmada aynı zamanda bir itiraftır."
HDP Eşgenel başkanı Mithat Sancar açıklamadan sonra Seyit Rıza heykeline karanfil bıraktıktan sonra alandan ayrıldı.