Mithat Sancar: HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır

Mithat Sancar: HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı konuşmada, "HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programına konuk oldu. Programda, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin konuşan Sancar, "HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır ama isimleri şimdi tartışmayalım. Önce ilkeler ve seçim güvenliği konuşulmalı. İki aydır sahada yaptığımız çalışmalarda seçimleri de konuştuk. Buralardan aldıklarımızı kurullarımızda tartışıp deklare edeceğiz." dedi.

Sancar'ın satırbaşları şöyle oldu:

Elektrik sorunu

En sık karşılaştığım şikayet elektrik sorunu. Bunun en önemli sebebi elektriğin özelleştirilmesinden sonra yaşananlar. Elektrik faturaları, tarımı bitirme noktasına getirdi. Elektrik konusunda çiftçiye destek sunulmalıdır. Faturalar ödenmeyince onlarca köyün elektriği kesiliyor. Çiftçinin sulama ihtiyacını karşılayacak planlamayı yapmak gerekiyor. Halkı düşünen bir yönetim olsaydınız planlama yapardınız. Kaynakları ranta, yandaşa, savaşa ve saraya aktarırsanız olacağı budur.

Afganistan

Afganistan’da esas olan halkın ve kadınların haklarıdır. Taliban’ın yapacağı uygulamalarla halkın acılarını artıracağına dair kanaatimiz tamdır. İnsanların hayat haklarını ve yaşama şartlarını dikkate almak gerekiyor.

Eğitim

Pandemide eğitim çok kötü yönetildi. En kolay yol olarak iktidar okulları kapattı. Şimdi 50-60 kişilik sınıflar var. Mutlaka bu sayı azaltılmalı. MEB 100 bin öğretmen açığı olduğunu söylüyor, neden tayin etmiyor, neden kaynaklar buraya aktarılmıyor?