Milyonlarca işçiyi İlgilendiren Karar: Hele de Sigara Kullanıyorsanız!

Milyonlarca işçiyi İlgilendiren Karar: Hele de Sigara Kullanıyorsanız!
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal bir karara daha imza atıldı. Bir AVM çalışanı açık hava bölümünde sigara içtiği için çalıştığı firmaya 3 bin TL ceza kesildi. Firma da cezayı çalışanın maaşından tahsil etti. Çalışan karara itiraz etti davayı kazandı.

Karşıyaka ilçesinde bir AVM'de mağaza çalışanı Emrah Aksın, geçen yıl ağustos ayında yurttaşların da kullandığı açık hava bölümünde sigara içti. AVM yönetimi, personelin bu alanı kullanamayacağı gerekçesiyle Aksın'ın çalıştığı firmaya 3 bin TL ceza kesti. Firma da cezayı Aksın'ın maaşından tahsil etti. Aksın kesintinin iptal edilmesi için hem çalıştığı firmayla hem de AVM yetkilileriyle görüştü ancak sonuç alamadı.

KESİNTİ İPTAL EDİLDİ

Bunun üzerine Emrah Aksın, avukatı Cansu Akkaş aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı. Karşıyaka 2'nci İş Mahkemesi'nde görülen davada 13 Haziran'da karar çıktı.

Mahkeme, işverenin çalışanı nedeniyle uğradığı maddi zararın tahsili için ancak İş Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda belirtilen şartların gerçekleşmesi halinde maaştan kesinti yapabileceği gerekçesiyle kesintinin iptaline hükmetti