MHP'den AKP'ye: Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez

MHP'den AKP'ye: Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez
Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, MHP'den AKP'ye seçime yönelik mesajlar gittiğini, mesajlarda 'Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez' içerikli cümleler yer aldığını söyledi.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Balbay, MHP'den AK Parti'ye "Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez" mesajının gittiğini yazdı. "MHP’den AKP’ye giden mesajlarda da 'Ekonomi iyileşmezse sandıkta yüzümüze gülmez' içerikli cümleler yer alıyor. Bu yöndeki kaygıların hayli derinden ve yüksekten iletildiği söyleniyor" ifadelerini kullanan Balbay'ın yazısı şöyle:

"Cumhur İttifakı Erdoğan ve Bahçeli’nin “iki parti tek iktidar” mantığını tam yansıtmasından kaynaklanan bir sorunsuzluk yaşıyor. Ancak özellikle ekonomideki gidiş sadece AKP’nin değil, MHP’nin de sahaya inmesini zorlaştırıyor.

Bahçeli’nin Erdoğan’la yaptığı görüşmelerde de ekonominin düzeleceğine dair bir mutabakatın olmadığı biliniyor. O nedenle ekonominin ikinci planda kalmasını sağlayacak her şey MHP’nin de kabulü!

MHP’den AKP’ye giden mesajlarda da “Ekonomi iyileşmezse sandık yüzümüze gülmez” içerikli cümleler yer alıyor. Bu yöndeki kaygıların hayli derinden ve yüksekten iletildiği söyleniyor.

AKP’nin siyasete devam etmek isteyen ak saçlı gençlerinin gündemi biraz daha farklı. Bu kesimlerin şu tür cümleleri daha yüksek sesle söylediği bize kadar geliyor:

Biz bu seçimi kaybetsek bile muhalefetin yapabileceği bir şey yok. Tez zamanda pes ederler. Sonraki ilk seçimde çok daha güçlü şekilde iktidara geliriz.

Bütün mesele reise önümüzdeki seçimin kaybedilme olasılığının olduğunu söyleyebilmek. Bunun bir iktidar değişikliği anlamına gelmeyeceğini, sonrasında daha güçlü olunacağını anlatabilmek.

Eğer seçim kaybı söz konusu olursa Erdoğan dışında bir kişi aday gösterilir. Böylece kaybeden Erdoğan olmaz. Erdoğan bir sonraki seçime hazırlanır!

Yeniden altını çizelim, bunlar pencereleri açık, kapalı kapılar ardında konuşulanlar.

Erdoğan’ın iklimi şu aşamada kaybetme olasılığını konuşmaya uygun değil.