Meteoroloji'den il il kuvvetli sağanak uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre, Türkiye'nin büyük bölümü sağanak yağışın etkisi altında. Kuvvetli yağışların etkili olacağı illerde sel, su baskınına karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2021 15:52
Meteoroloji'den il il kuvvetli sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürülüğü'nün (MGM) son hava tahminlerine göre, ülkenin genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege (Muğla hariç), Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Siirt çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Sel, su baskınına karşı uyarı

Yağışların, Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kastamonu, Hatay, Osmaniye, Erzurum, Ardahan ve Bingöl çevreleri ile Adana’nın doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskınına karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Rüzgarın, Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, Güney ve İç Ege ile Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının güney iç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik beklenmiyor.

İllere göre hava durumu

İstanbul °C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

Ankara °C, 17°C
Parçalı yer yer çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

İzmir °C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yerel olmak üzere sağanak yağışlı

Antalya °C, 29°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu

Zonguldak °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Trabzon °C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Erzurum °C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra kuzeybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Diyarbakır °C, 29°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu