Mehmet Ayvalıtaş ölümünün 7. yılında anıldı

Mehmet Ayvalıtaş ölümünün 7. yılında anıldı
İstanbul'da Gezi Direnişi esnasında polis müdahalesi sırasında bir arabanın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün yedinci yılında anıldı.

Gezi Direnişi’nde İstanbul Ümraniye’de TEM Otoyolu üzerindeki yürüyüşe polis müdahalesi sırasında bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün yedinci yılında kazanın gerçekleştiği yerde ve mezarı başında anıldı. Çekmeköy Mezarlığı’nda yapılan anmaya Ayvalıtaş ailesinin yanı sıra çok sayıda yurttaş ve demokratik kitle örgütünün temsilcisi katıldı.

Gezi bir başkaldırıydı

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, anmada yaptığı konuşmada, Gezi’nin yapılan zulümlere, baskılara karşı bir başkaldırı olduğunu söyledi. Aradan 7 yıl geçtiğini hatırlatan Baba Ayvalıtaş, şu ifadeleri kullandı: “Koronavirüs döneminde bile bu kadar kalabalık bir kitlenin anmaya katılması Gezi’nin önemini gösteriyor. Polislerin kaza olan köprüyü ve mezarlığı çevirmişler. Bu durum Gezi’den ne kadar korktuklarını gösteriyor. Gezi onların kabusu olmuş.” Baba Ayvalıtaş’ın konuşmasının ardından yapılan basın açıklamasında ise şöyle denildi: “Mehmet, İstanbul’un Türkiye’nin dört bir yanına yayılan eşitlik ve özgürlük direnişi için sokaklardaydı. Bugün Gezi’den 7 yıl sonra yoksullar daha yoksul zenginler daha zengin yapılmaya devam ediyor.” Burada konuşan Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği sonucu yaralananlardan Aydın Aydoğan ise “Gezi bizim için bir umuttu ve umudumuz devam ediyor. Gezi Direnişi bu topluma bir şeylerin değişebileceğini öğretti” ifadelerini kullandı. Mezarlıkta yapılan anmanın ardından Mehmet Ayvalıtaş’a arabanın çarptığı köprüye de gidildi. n

Sanıklar beraat etmişti

Gezi Direnişi sırasında İstanbul Ümraniye’de TEM Otoyolu üzerindeki yürüyüşe katılan Mehmet Ayvalıştaş’ın davası 24 celse sürdü. Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen karar duruşmasında çarparak ölümüne neden oldukları gerekçesi ile yargılanan sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş’ın beraatlarına hükmedilmişti. Adli Tıp Uzmanlar Kurulu raporunda ise Mehmet Ayvalıtaş ‘kusurlu’ bulunmuştu.

Etiketler :