Mega Kent Nereye Kurulacak?

Mega Kent Nereye Kurulacak?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Merkez Türkiye" projesinde Anadolu'da kurulacağı söylenen 'Mega Kent'in yeri merak konusu oldu. Açıklandığı anda gündeme bomba gibi düşen CHP’nin ‘Türkiye...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Merkez Türkiye" projesinde Anadolu'da kurulacağı söylenen 'Mega Kent'in yeri merak konusu oldu.

 Açıklandığı anda gündeme bomba gibi düşen CHP’nin ‘Türkiye Ekonomik Yükseliş Projesi’nde yer alan Mega Kent’in kurulacağı yer şimdiden merak konusu oldu. Projeyi değerlendiren gazeteciler, bu kadar önemli ve büyük bir yatırımın Türkiye’yi her alanda yükselteceğini belirttiler.

Mega Kent’in sadece Anadolu’da olacağı, Kuzey’de Samsun ve Trabzon limanlarıyla Güney’de de Mersin ve İskenderun limanlarıyla entegre olacağı bilgisi verildi. Toplantıyı takip eden gazeteciler de hem projeyi değerlendirdi, hem de mega kentin kurulacağı bölgeyle ilgili tahminlerde bulundu.

“TÜRKİYE’YE ÇAĞ ATLATIR”

Sözcü Gazetesi Yazarı Uğur Dündar,” Eğer gerçekleşirse Türkiye’ye çağ atlatabilecek, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulabilmesini sağlayacak, ekonomik güçlerden biri olmasını sağlayacak çok güzel bir proje” diye konuştu.

Dündar, ‘mega kent’in yeriyle ilgili tahminin ” Herhalde Kayseri -Konya arasında bir yer “şeklinde yaptı.

“TÜRKİYE’Yİ UÇURABİLİR”

Projenin kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer,” Böyle projelere Türkiye’nin çok ihtiyacı var. Bunun uygulaması çok önemli. Dilerim bu Türkiye’yi uçurabilir” dedi.

Doğan, ‘mega kent’in yeriyle ilgili tahminini, “Orta Anadolu gibi geliyor bana. Akdeniz ile Orta Anadolu arasında bir yer gibi geliyor bana ama üzerinde çalışmak gerekiyor”şeklinde dile getirdi.