Mansur Yavaş: Ankapark için anket yapılacak

Mansur Yavaş: Ankapark için anket yapılacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gazetecilerle beraber Ankapark'ı gezdi. Yavaş, parkın geleceğine karar vermek için anket yapılacağını belirterek, "En doğru kararı Ankara halkı verecek. Çünkü para onların" dedi. İşte çok merak edilen Ankapark'ın son hali...

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde yapılan işletmecinin çalıştıramayarak kapattığı Ankapark, mahkeme sürecinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto10.jpg

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Ankapark'ta basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto1.jpg

Ankapark'ın akıbetine ilişkin konuşan Yavaş, "Burası Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine bağışladığı, Ankaralılara emanet ettiği bir arazi. Buraya böyle bir proje yapıldı ve bu kadar para harcandı. Biz olaya nasıl bakıyoruz? Buradan kurtarabildiğimiz, çalışır durumda olan ne var ne yok şu anda bunların tespiti yapılıyor.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto4.jpgBurada ne yapabiliriz bunu Ankara halkına soracağız ama içimden geçeni söyleyeyim. Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyetin kurucusunun bize emanet ettiği bir yere kapısında bilet parası ödeyerek girilmesini içim almıyor. Tamamen ücretsiz bir hale getirerek burayı bütün Ankaralının, Atatürk'ün emaneti olduğunu bilerek kullanılması için çalışmalarımız devam edecek" ifadelerini kullandı.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto3.jpg

'6 tane Fatih Sultan Mehmet Köprüsü harcandı'

Yavaş, Ankapark'ın inşaatında harcanan paraya dikkat çekerek, "Ankapark yapımı sırasındaki usulsüzlükler ile ilgili de cumhuriyet savcılığına başvurumuz çoktan yapılmıştı. Buraya harcanan para 801 milyon dolar. '1200 tane alet var' diye övünüldü, bunların da hepsini siz gezdiniz.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto2.jpgBu parayı harcayan 'hayır 450 milyon dolar bu da çok değil' diyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 125 milyon dolara yapıldı arkadaşlar. 6 tane Fatih Sultan Mehmet Köprüsü buraya harcandı" açıklamasında bulundu.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto5.jpg

'En doğru kararı Ankara halkı verecek'

Vatandaşa anket yapılacağını aktaran Yavaş, "Vatandaşa sormak suretiyle bir karar vereceğiz. Bizim tarzımız şeffaflıktır. Şeffaf olacağız ve hesap vereceğiz. 1 milyon 200 bin metrekarelik, 120 futbol sahası büyüklüğünde bir yer burası.

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto12.jpgMaliyeti karşılayacak durumumuz yok. Hatalı bir yatırım. Belki kiraya verilebilir ama henüz bir kararımız yok. Vatandaş sökün atın derse söküp atarım. Anket yapacağım. Eğitim kurumlarına da açığız, tekliflere de açığız. Mail yoluyla da talep geliyordu, bilim parkı da isteyen var. En doğru kararı Ankara halkı verecek, çünkü para onların" ifadelerini kullandı. (DHA)

mansur-yavas-ankapark-icin-anket-yapilacak-6788-dhaphoto11.jpg