Malatya'da Deprem Tehlikesi: Sarı Bayraktan Kırmızıya Geçiş Uyarısı!

Malatya'da Deprem Tehlikesi: Sarı Bayraktan Kırmızıya Geçiş Uyarısı!
Karadeniz Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, Malatya'da art arda meydana gelen depremlerle ilgili açıklama yaptı. Bektaş, peş peşe yaşanan depremlerin bölgedeki tehlike seviyesini artırdığına dikkat çekti. Artçıların büyümesiyle durumun daha da ciddileşebileceğini vurguladı.

Malatya Yeşilyurt'ta peş peşe gelen depremler, Prof. Dr. Osman Bektaş'ın dikkatini çekti. Bektaş, "4,3 Yeşilyurt-Malatya depremi, 4,2 artçı depreminden hemen sonra yaşandı" dedi. Bu durumu Malatya'nın deprem tehlikesinin sarı bayrağa döndüğünü belirtti.

ARTÇILARIN BÜYÜME RİSKİ

Prof. Dr. Bektaş, artçı depremlerin kısa sürede büyümesinin, tehlike seviyesini kırmızıya çevirebileceğini söyledi. Bu durumun ciddiyetine vurgu yaptı. Bektaş, "Artçıların daha da büyümesi sarı bayrağın kırmızıya dönmesine neden olabilir" ifadelerini kullandı.

gshxm6dweaamutn.jpeg

MALATYA'NIN DEPREM GERÇEKLERİ

Bektaş, dün gece yaşanan 4,2 büyüklüğündeki deprem hakkında da konuştu. "Malatya Ovası, Doğu Anadolu Fay Sistemi'ne ait aktif faylarla çevrili. Bu faylar, 7,8 ve 7,5 Maraş deprem çifti ile yüklendi" dedi. Malatya'nın ciddi bir deprem tehlikesi altında olduğunu belirtti.

gsgkheyw8aavcgz.jpeg

CİDDİ TEHLİKE

Prof. Dr. Bektaş, deprem tahminlerinin doğruluğunun %60 olduğunu belirtti. Bu nedenle Malatya'nın deprem riski altında olduğunu söyledi. Yetkililerin ve halkın dikkatli olması gerektiğini vurguladı.