Malatya depreminin ardından Şükrü Ersoy'dan dikkat çeken Elazığ açıklaması

Malatya depreminin ardından Şükrü Ersoy'dan dikkat çeken Elazığ açıklaması
Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 10:36'da 4.5 büyüklüğünde bir depremoldu. Malatya depremini yorumlayan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, dikkat çeken uyarılarda bulundu, artçı mı değil mi sorusuna cevap verdi.

Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 10.36 sıralarında bir deprem meydana geldi.

4.5 büyüklüğünde meydana gelen depremin derinliğini AFAD 7 km olarak açıklarken Kandilli Rasathanesi ise 5 km olarak paylaştı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, 'Malatya ilimizin Pütürge ilçesinde saat 10.36’da meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.' ifadeleri kullanıldı.

ARTÇI MI, FARKLI BİR FAY HATTI MI?

Pütürge'de yaşanan depremin ardından CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu ifadeleri kullandı;
"2020'de hatırlarsanız Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Ondan sonraki bölümde Pötürge'ye doğru bir gerilim olduğunu söylemiştik. Çünkü depremin bir ucu oraya kadar gelmişti. Bu büyük ihtimalle 2020 depreminin artçısı olabilir.

HASARLI BİNALARDA YIKIM OLABİLİR

Burada özellikle Malatya çevresinde hem 2023 depreminin hem de 2020 depreminin artçılarını görüyoruz. Bu sanıyorum ki 2020 depremi sonrası artçılardan biri olduğunu tahmin ediyorum. Fakat 4.5 büyüklüğünde bir deprem elbette insanların çok rahat hissedeceği, korkup kaygı duyabileceği depremlerden bir tanesi. Hatta hasarlı binalarda tehlike yaratabilir. Çünkü yıkım olabilir. Çok yanlarına girmemek, bu durumlarda evin içine girmemek gerekir.

BU TÜR DEPREMLER DEVAM EDECEK

Bu tür depremler devam edecek. Baştan onu söylemek doğru olur. Çünkü çok büyük iki tane deprem yaşanmıştı. Biri 2020'de biri 2023'de çifte deprem. Bu artçılar yaşanacak. Bölgenin rutini içerisinde düşünmek gerekir."