Mahkeme, TÜRGEV ve Ensar'ın İBB'ye açtığı davayı reddetti

Mahkeme, TÜRGEV ve Ensar'ın İBB'ye açtığı davayı reddetti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla protokolleri iptal edilen AKP'ye yakınlığıyla bilinen Ensar ve TÜRGEV vakıflarının açtığı iptal davalarının kararı açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla, Ağustos ayında bazı vakıflarla yapılan protokoller iptal edildi. İptal edilen vakıflar arasında Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA gibi yönetiminde Erdoğan ailesinden kişilerin bulunduğu AKP’ye yakın vakıflar vardı. İBB yaptığı açıklamada; protokolleri iptal edilen vakıflara İBB bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığını duyurmuştu.

TÜRGEV'in başvurusu reddedildi

Ensar ve TÜRGEV, İBB’nin protokolleri iptal etmesini mahkemeye taşıdı. TÜRGEV, dava dilekçesinde protokollerin iptal edilmesinin hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu, İBB’nin yaptığı işleminin durdurulmasını istedi. İstanbul 14. İdare Mahkemesi verdiği kararda kendisinin görevsiz olduğunu belirterek TÜRGEV'in açtığı davayı reddetti.

Ensar da kaybetti

İstanbul 14. İdare Mahkemesi, Ensar Vakfı'nın açtığı davayı da karara bağladı. Mahkeme oybirliğiyle verdiği kararda Ensar Vakfı’nın da açtığı davayı reddetti.