Cafer Mahiroğlu'ndan RTÜK Başkanı Şahin'e: Karar vermişsiniz, toplantıya ne gerek var?

Cafer Mahiroğlu'ndan RTÜK Başkanı Şahin'e: Karar vermişsiniz, toplantıya ne gerek var?
RTÜK'ün ceza haberi içinde açıklamayı tekrar yayınlayan Halk TV için yeni ceza talep edeceğinin öğrenilmesi üzerine Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu,"Doğruları söylemek için kimseden izin almayacağız" dedi. RTÜK Başkanı Şahin de Mahiroğlu'na "Sözde mağduriyet üreten tutumunuzu vicdanlara sevk ediyorum" diye yanıt verdi. Mahiroğlu ise "Karar vermişsiniz, toplantıya ne gerek var" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ensar Vakfı ve TÜRGEV üzerinden Amerika’ya para gönderildiği açıklamasını yayınlayan KRT TV, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV’ye para cezası kesen RTÜK’ün, bugünkü toplantısında; ceza haberi içinde Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını tekrar yayınlayan Halk TV’nin bir kez daha cezalandırılması talebinin gündeme geleceği öğrenildi.

'Doğruları söylemek için kimseden izin almayacağız'

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu da sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, 'korkmuyoruz' mesajı verdi. Mahiroğlu, "RTÜK kendini aştı, ceza verdiği yayına yine ceza vermek için toplanıyor. Amaç; gözdağı vermek, seçimlerden önce korku iklimi yaymak.Dilini yutan yutsun, gözünü kör eden etsin, biz onlardan olmayacağız, hele konu ülkemizse. Doğruları söylemek için kimseden izin almayacağız" ifadelerini kullandı.

'Sözde mağduriyet üreten tutumunuzu vicdanlara sevk ediyorum'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ise Mahiroğlu'nun paylaşımına cevap verdi. Şahin, "Müeyyideye konu olan yayın ihlalini tekrar yayınlarsanız elbette bir yaptırımı olacaktır. Konuyu çarpıtarak, halkı yanıltarak sözde mağduriyet üreten nezaketsiz tutumunuzu vicdanlara sevk ediyorum. İhlallerinize ise hukuk çerçevesinde gereği zaten yapılacaktır" dedi.

'Bu sözleriniz ihsas-ı rey değil mi?'

Şahin'in sözlerine Mahiroğlu'ndan da yanıt geldi. Mahiroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Hangi ülkede bir genel başkanın açıklamasını canlı yayınlamak suç? Hem AYM, hem AİHM kararları var: Konuğun canlı yayındaki sözlerinden kanal sorumlu tutulamaz. Kaldı ki Sn Kılıçdaroğlu konuk değil. Yaptığımız; bir siyasetçinin açıklamasını yayınlamak. Bu da kanalın temel işidir.

Kendinizi mahkeme yerine koyuyorsunuz. RTÜK Başkanı olduğunuza göre Sn Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin suç olduğuna ilişkin bir mahkeme kararı olmadan ceza veremeyeceğinizi biliyor olmalısınız. Ayrıca bu sözleriniz ihsas-ı rey değil mi? Siz karar vermişsiniz, toplantıya ne gerek var?"

Ne olmuştu?

Halk TV’de 30 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanan "Haber Masası" isimli programda sunucu Can Coşkun’un, Kılıçdaroğlu’nun Ensar Vakfı ve TÜRGEV üzerinden Amerika’ya para gönderildiği açıklaması haberine RTÜK tarafından ceza verildiği haberini de sundu. Coşkun, “RTÜK tarafından bir kez daha cezalandırıldık… Şimdi bir kez daha CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun o konuşmasını baştan sona yeniden yayınlayarak veriyoruz” dedi. Kurula sunulacak raporda Coşkun’un bu ifadeleri ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının bir kez daha yayınlamasının cezalandırılması talep edildi.

TV ekranında yer alan alt yazı da ceza gerekçesi oldu

Ayrıca yarın üst kurul gündemine gelmesi beklenen uzman raporunda Halk TV ekranlarında, “Halk TV haber vermekten vazgeçmeyecek", "Ana Muhalefet Lideri'nin açıklamasını cezalara rağmen tekrar yayınlıyoruz” alt yazısı ceza gerekçelerinden birisi olarak değerlendirildi. Üst kurul, "İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları…Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz” gerekçesiyle Halk TV’nin reklam gelirlerinin yüzde 1’inden yüzde 3’üne kadar idari para cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

Diyanet şikâyet etti, RTÜK HaberTÜRK’ü gündeme aldı

Geçen hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şikâyeti üzerine Halk TV’ye para cezası kesen RTÜK’e bu hafta ulaşan bir diğer şikâyet de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi. Diyanet’in şikâyeti nedeniyle 23 Mayıs 2022 tarihinde HaberTürk TV’de Fatih Altaylı’nın sunuculuğunu yaptığı ve Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Ahmet Arslan ve Prof. Dr. Mehmet Önal’ın konuk olarak katıldığı ‘Teke Tek Bilim’ isimli programda yer alan bazı değerlendirmelerin cezalandırılması talep edildi.

Kurulda görüşülecek raporda; "Diyanet İşleri Başkanlığı Üst Kurul'a başvurarak İslam dininin temel inançlarını benimseyen Müslüman halkın ve semavi din mensubu olan diğer vatandaşların inançlarını aşağılayan ve ayrımcılığa tabi tutan hususlar çerçevesinde söz konusu yayını şikâyet etmiş" denildi.

HaberTürk TV’nin bir önceki ay reklam gelirlerinin yüzde 2’sinden yüzde 3’üne kadar para cezası ya da 5 defa program durdurma ile cezalandırılmasının istendiği raporda, “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” düzenlemesine işaret edildi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :