Kulis: Bakanlar Değişti, Emniyette İç Hesaplaşma

Kulis: Bakanlar Değişti, Emniyette İç Hesaplaşma
Emniyet kaynakları, Süleyman Soylu döneminde 'suça bulaşan' emniyet personeli hakkında soruşturma başlatılması yönünde iddialar gündeme gelirken, göreve iade kararları sonrası emniyette bir iç hesaplaşma döneminin başlayacağı öne sürüldü.

Gazete Duvar'dan Can Bursalı'nın iddiasına göre; seçimlerden sonra belirlenen kabinede en dikkat çekici atamalardan biri İçişleri Bakanlığı'na yapıldı. 28 Mayıs'ta yapılan seçimin ikinci turundan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Haziran'da açıkladığı kabinede, yeni İçişleri Bakanı'nın Ali Yerlikaya olduğu duyuruldu. Yerlikaya, görevi devralırken yaptığı konuşmada, "Temel referansımız hukukun üstünlüğü ve insan haklarıdır. Bundan asla taviz vermeyeceğiz" dedi. Selefi Süleyman Soylu'nun 7 yıllık İçişleri Bakanlığı dönemindeki 'şahin' tutumu nedeniyle, Yerlikaya sözleri kimi çevreler tarafından 'ılımlı' bir mesaj olarak nitelendirildi.

İADELER HIZLA GÖREVE BAŞLATILDI

Yerlikaya, ilk olarak çeşitli gerekçelerle ihraç edilmiş ancak mahkeme kararıyla geri dönen yüzlerce İçişleri Bakanlığı personelinin işbaşı yaptırılmasının önünü açtı. Kanunda, "Mahkeme kararı 30 gün içinde uygulanır" denilmesine rağmen 13-14 aya kadar işbaşı yapmayı bekleyen İçişleri Bakanlığı çalışanlarının büyük kısmını Emniyet Genel Müdürlüğü personeli oluşturuyordu.
Yerlikaya döneminde emniyet teşkilatındaki son kritik gelişme ise bu hafta yaşandı. Soylu döneminde ihraç edilen, idari soruşturma geçiren veya zorla emekli edilen 14 birinci sınıf emniyet müdürü hakkında yargının verdiği göreve iade kararı uygulandı. İade edilen 14 isim, Strateji, Özel Güvenlik Denetleme ve Teftiş Kurulu başkanlıklarında göreve başladı.

'SUÇ ÖRGÜTÜ GİBİ ÇALIŞIYORDU'

Emniyet kaynakları, bu iade kararlarının ardından yeni atılacak adımın ise, Soylu döneminde suça bulaşan üst düzey emniyet personeli hakkında soruşturma başlatılması olduğunu belirtiyor. "Bazı isimler, Emniyet Genel Müdürlüğü personeli gibi değil, suç örgütü gibi çalışıyordu" diyen kaynaklar, Soylu döneminde yaşandığı iddia edilen hukuksuzluklar ile 'gerçek ve ciddi bir hesaplaşma' olacağını savunuyor.

Etiketler :