Kuito krizinde yeni gelişme

Kuito krizinde yeni gelişme
Çevre Mühendisleri Odası 'Kuito' adlı geminin kesinlikle karaya çekilmemesi gerektiğini açıkladı.Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve görev süresini tamamlanmasının ardından söküm için İzmir’in Aliağa...

Çevre Mühendisleri Odası 'Kuito' adlı geminin kesinlikle karaya çekilmemesi gerektiğini açıkladı.

Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve görev süresini tamamlanmasının ardından söküm için İzmir’in Aliağa İlçesi’ne getirilmekte olan ‘Kuito’ adlı gemide radyoaktif atık yüklü olduğunu ileri süren TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri önünde basın açıklaması yaptı. Geminin İzmir’de karaya çıkması durumunda Angola’ya gönderilmesinin çok zor olduğuna değinen Bozoğlu, açıkta bekletilip ilgili yetkililer tarafından incelemelerin yapılması gerektiğini, tehlikeli bir durumda da gönderilmesini savundu.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, odanın İzmir Şubesi Başkanı Helil İnay Kınay ve oda yetkilileri, Angola’dan söküm için İzmir’in Aliağa İlçesi’ne getirilmekte olan ve radyoaktif atık yüklü olduğu ileri sürülen ‘Kuito’ adlı gemiyle ilgili Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisi önünde basın açıklaması yaptı. ‘Uranüs’ adlı römorkör tarafından çekilen gemide, tehlikeli atıkla radyoaktiviteye dair ciddi bulgular olduğunu savunan Bozoğlu, gemideki radyoaktivitenin normalden 5 kat yüksek olduğunu belirtti.

ÇIKAN RADYOAKTİVİTE ANGOLA’YA GÖNDERİLECEK

Türkiye’deki yetkililerle Angola hükümet yetkilileri arasında bir sözleşme yapıldığından söz edildiğini aktaran Bozoğlu, “Bu sözleşmenin 8. maddesinde net bir şekilde şu söyleniyor, doğal yollarla oluşmuş radyoaktivitenin yüksek olabilme ihtimalinden bahsediyor. Angola hükümeti ile Türkiye’deki yetkililer arasında, bir anlaşma yapılarak bu çıkan radyoaktivitenin Angola’ya gönderileceğine dair, sözleşmede belirtmişler” diye konuştu.