Kuduz İddiasıyla Bir Mahalle Karantinaya Alınmıştı! Test Negatif Çıktı

Kuduz İddiasıyla Bir Mahalle Karantinaya Alınmıştı! Test Negatif Çıktı
Niğde'nin Kemerhisar beldesi Cumhuriyet Mahallesi'nde kuduz şüphesi taşıyan bir köpek sebebiyle bölgede karantina uygulaması başlatıldı. Köpeğe yapılan test sonucunda kuduz olmadığı belirlendi. Niğde Valiliği, test sonucunun negatif olduğunu vatandaşlara duyurdu.

Dün Niğde Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 18 Haziran'da H.Ş. adlı kişinin Kemerhisar beldesi Cumhuriyet Mahallesi'nde köpek saldırısına uğradığı ve hastaneye kaldırıldığı, köpeğin ise bir süre sonra öldüğü bildirildi. Köpekten alınan örnek, Konya Veteriner Kontrol ve Orman Müdürlüğü'ne gönderilerek kuduz açısından incelenmeye başlandı.

70527-2.jpg

KÖPEĞİN KUDUZ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Açıklamada, analiz süreci tamamlanana kadar mahallenin karantinaya alındığı, sahipsiz ve başıboş hayvanların toplatılarak barınaklara yerleştirildiği, bölgeye hayvan giriş-çıkışının yasaklandığı ve hayvan sahiplerinin hastalık şüphesi bulunan hayvanları kapalı alanda izole etmeleri gerektiği belirtilmişti.

70527-3.jpg

Bugün yapılan yeni açıklamada ise köpeğin kuduz test sonucunun negatif çıktığı ve "Kuduz riskinin görülmediği" vurgulandı.

70527.jpg