DNA örneği ile bulunan kemiklerin Korhan Berzeg'e ait olduğu kesinleşmişti! Büyük sırrı rapor çözecek

DNA örneği ile bulunan kemiklerin Korhan Berzeg'e ait olduğu kesinleşmişti! Büyük sırrı rapor çözecek
Balıkesir'in Gönen ilçesinde kaybolduktan 312 gün sonra bulunan kemik parçalarının kızından alınan DNA örneği ile eşleşmesiyle öldüğü kesinleşen Korhan Berzeg'in (84) kesin ölüm nedeni Adli Tıp'taki incelemenin ardından belli olacak. Dün yapılan aramalarda kol kemiği olduğu düşünülen kemik parçası ile Berzeg'in gömleğinin parçası bulundu. Berzeg'in kafatası ile ayak kemikleri aranıyor.

ABD'de Dünya Bankası'nda bir dönem "Asya Direktörü" olarak çalıştıktan sonra emekli olup İstanbul Büyükada'daki evinde yaşamaya başlayan Korhan Berzeg, 2023 Mayıs'ta İngiliz eşi Angela Berzeg ile geldiği Balıkesir'in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi'ndeki yazlık evinden, 17 Haziran'da, doberman cinsi eğitimli köpeği "Tina" ile yürüyüşe çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.

dha-46219-20.jpg

Bölgede, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ile gönüllü arama ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra iz takip ve kadavra köpekleriyle başlatılan aramalardan sonuç alınamazken, Berzeg'in köpeği Tina, kaybolduktan 74 gün sonra, 29 Ağustos sabahı, Armutlu Mahallesi'ndeki evine geri döndü.

dha-46219-22.jpg

Aramalara "Tina" da dahil edildi. 74 gün boyunca alıkonulduğu yere gitmesi için GPS takılıp, aç bırakılan "Tina', her defasında, eve geri döndü.

dha-46219-16.jpg

Çalışmalarda katkısı olmayan köpek, bir süre sonra Angela Berzeg'e teslim edildi.

dha-46219-9.jpg

Tina, Angela Berzeg ile İstanbul Büyükada'daki evlerine dönerken, ekip sayısı artırılarak devam edilen arama çalışmaları Korhan Berzeg kaybolduktan 130 gün sonra, 24 Ekim'de sonlandırıldı.

dha-46219-8.jpg

KEMİK PARÇALARI BULUNDU

Berzeg'in kaybolmasından 312 gün sonra, 23 Nisan'da saat 13.30 sıralarında Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay tarafından Armutlu Mahallesi'nin 3,5 kilometre uzağındaki ormanda dere kenarında Berzeg'e ait kimlik ve kredi kartı, kıyafet ile insana ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları bulundu.

dha-46219-4.jpg

Olay yeri incelemesinde, paça kısımları parçalanmış pantolonun cebinde yine parçalanmış kahverengi cüzdan ve içerisinde Korhan Berzeg adına düzenlenmiş 3 farklı bankaya ait kredi kartı, 1 banka kartı, ⁠parçalanmış halde İstanbul ücretsiz taşıma kartı, İstanbul Mavi kart, yine Korhan Berzeg adına düzenlenmiş sürücü belgesi ve kimlik kartı ile 1'i parçalanmış 5 adet 10 TL, ⁠1 adet 100 TL, ⁠1 adet 50 TL, 1 araç anahtarı ile muhtelif anahtarlar bulundu.

dha-46219-3.jpg

Cumhuriyet savcısı ile jandarma ekiplerinin olay yerinde yaptığı çalışmanın ardından, kemik parçaları ile kıyafet ve malzemeler incelenmek üzere alındı.

dha-46219-5.jpg

KAYBOLDUKTAN 316 GÜN SONRA ÖLDÜĞÜ KESİNLEŞTİ

Üzerinde doku olmayan, kalça ve göğüs kafesine ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları, kızı Nisa Berzeg'ten alınan kan örneğiyle eşleştirilmek üzere, DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildi.

dha-46219-21.jpg

Yapılan analizde, kemik parçaları ile kan örneğinin DNA'sının eşleştiği ve kemik parçalarının Korhan Berzeg'e ait olduğu açıklandı.

dha-46219-23.jpg

Berzeg ailesinin avukatı Emre Akkaş, DHA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, Korhan Berzeg'in kesin ölüm nedeninin adli tıpta yapılacak incelemenin ardından belli olacağını, bu incelemenin ise 2-3 hafta sürebileceğini belirtti.

dha-46219-15.jpg

Kemiklerin Korhan Berzeg'in doğduğu Armutlu Mahallesi'nde toprağa verilmesinin düşünüldüğünü söyleyen Akkaş, "Kemikler ancak adli tıptaki çalışmaların sonrasında toprağa verilebilecek" dedi.

dha-46219-10.jpg

KADAVRA ARAMA KÖPEĞİ "DUMAN' 1 KEMİK PARÇASI DAHA BULDU

Bölgede 3 kadavra arama köpeği ve 62 personelle yürütülen çalışmaların 3'üncü gününde, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından kullanıcısıyla birlikte bölgeye sevk edilen 3 yaşındaki Belçika Malinois'i kadavra arama köpeği "Duman', tepki verince çalılar arasında tırmıkla yapılan aramada 1 kemik parçası daha bulundu.

dha-46219-7.jpg

10 santimetre uzunluğundaki kemik parçası incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, 30 kilometrekarelik alanda sürdürülen, dere çevresindeki 300 metrelik alanda yoğunlaştırılan aramalarda dün de yeni bulgulara ulaşıldı.

dha-46219-6.jpg

Ekipler, Bursa, İstanbul ve İzmir'den gelen eğitimli köpeklerle alan taraması gerçekleştirirken, arama çalışmalarının ilk gününde Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından bölgeye gönderilen kadavra arama köpeği "Denek', alan taramasının 4'üncü gününde, kol kemiğine benzeyen 1 kemik ile Korhan Berzeg'e ait gömleğin parçalarına ulaştı.

dha-46219-1.jpg

YÜRÜYÜŞ YOLU YENİDEN TARANIYOR

Dört gündür, Armutlu Mahallesi Fındıklı Deresi mevkisi ile Turplu ve Gelgeç mahallelerindeki ormanda sürdürülen arama çalışmaları, 5'inci günde 2 koldan yürütülmeye başlandı.

dha-46219-17.jpg

Diğer kemik parçalarının dökülen yaprakların ve toprağın altında kalmış olma ihtimaline karşı tırmıkla ve elle de arama yapılıyor.,

dha-46219-24.jpg

1 Jandarma Komando Timi ise İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın kadavra arama köpeği "Duman" ile birlikte daha önce de defalarca aranan, Korhan Berzeg'in yürüyüş yolunda yeniden alan taraması gerçekleştirmeye başladı.

dha-46219-11.jpg

HAYVAN SALDIRISI İHTİMALİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Arama çalışmalarının yanı sıra soruşturma da çok yönlü olarak sürdürülüyor.

dha-46219-12.jpg

Her ihtimal değerlendirilirken, Berzeg'in köpeğiyle yürüyüş yaptığı yolun üst kısmındaki dere kenarında bulunan kıyafetleri ile kişisel eşyalarından bazılarının parçalanıp yırtılmış olması, hayvan saldırısı ihtimalini güçlendiriyor.

dha-46219-13.jpg

Aynı bölgede kemik parçalarının bulunması, kafatasının ve iskelet bütünlüğünün bulunmaması, cesedin hayvanlar tarafından parçalanıp dere kenarına getirilmiş olma ihtimalini gündeme getirirken, yetkililer, Korhan Berzeg'in kafatası ve ayak kemiklerinin arandığını ve arazideki ekiplerin faaliyetlerini bu yönde sürdürdüğünü kaydetti.

dha-46219-19.jpgAlan taramasında bulunan kemik parçaları da DNA tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek.

dha-46219-18.jpg

YÜRÜYÜŞ YOLUNUN TERS İSTİKAMETİ DE ARANIYOR

Ekipler, Berzeg'in köpeği "Tina" ile yürüyüşe çıktığı yolun ters istikametinde de alan taraması başlattı. 23 Nisan'da Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay'ın, mahalleye gelen su hattında yaşanan sorun nedeniyle çıktığı dere kenarında bulduğu kemiklerin, yabani hayvanlar tarafından bölgeye taşınmış olma ihtimaline karşı Gelgeç Mahallesi'ndeki su hattının başlangıcından itibaren Armutlu Mahallesi Fındıklı Deresi mevkisine doğru arama yapılıyor.

dha-46405-3.jpg

BÖLGE SIRTLAN ÜREME ALANI

Bölgenin aynı zamanda sırtlanların üreme alanı olduğu belirtilirken, Armutlu Mahallesi'nde çobanlık yapan Özcan Çakar (71), yabani hayvanların mahallenin içine kadar geldiğini söyleyerek, "Bu adam çok uzaklara gidemez, zaten gitmezdi. Bu adam buralarda ama bunu 1 seneye kadar aradılar buralarda, ben de aradım bulamadım. Buralarda çakal, kurt, domuz, andık (sırtlan) var. Ayı da var buralarda. Sırtlan var, sırtlan koyun yiyor. Ayı da, çakallar da koyun yiyor. Taşıyan olur. En çok 20-25 adım öteden fazla uzağa götürmezler. Sırtlan, insan yiyen bir hayvan. Tek kafasını yer, tek kafasını yer insanın. Çok fena bir hayvandır. Buralarda var, gündüz bağırıyor. Bunlar her yerde gezer. Bulamayız, suyun orada daha yoğun bulunur. Her yerde bulunur. Bu yabaninin nereye gittiği belli değil. Köyün içine kadar da geliyor. Sırtlan, ayı, bunlar yolda insan gördü mü saldırır. Ben 10 yaşından beri çobanım" diye konuştu.

dha-46405-4.jpg

3 kadavra arama köpeği ile 2 koldan arama yürüten 63 jandarma personeli, ilk kemik parçaları ile Berzeg'e ait eşyaların ve kıyafet parçalarının bulunduğu dere çevresindeki alanı, 5'inci günde yine tarıyor.

dha-46405-2.jpg

Kaynak:DHA