Kola Fiyatlarına Dev Zam Geliyor!

Kola Fiyatlarına Dev Zam Geliyor!
Temmuz ayında zamlanacak ÖTV ile birlikte akaryakıt ve tütün ürünlerinin yanı sıra gazlı içeceklere de zam yapılacak. Yasalara göre gazlı içeceklerin satış bedelinin %35'i ÖTV'den oluşurken, ÖTV'ye yapılması beklenen yüzde 20'lik zam ile 2.5 litrelik Coca-Cola'nın temmuz ayı itibarıyla 60 liraya yükselmesi bekleniyor.

3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verisi ile birlikte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranının yanı sıra, çok sayıda vergi kalemi için de artış miktarları belirlenmiş olacak.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ise bu artışların ardından yaklaşık yüzde 20 oranında zamlanacak. Yapılacak zam, ÖTV'nin yüksek olduğu sigara ve tütün ürünlerinin yanı sıra, gazlı içeceklerden de tahsil edilecek.

kola67.webpKOLA FİYATLARI 60 LİRAYI BULACAK

Şu anda Türkiye genelinde 50 TL ile 55 TL arasında satışa sunulan 2.5 litrelik Coca-Cola marka asitli içeceklerin yapılacak ÖTV zammı sonrasında minimum 60 liraya yükseltileceği öğrenildi.

Asitli içeceklerden yüzde 35 oranında ÖTV alınırken, daha sonrasında ÖTV yansıtılmış bedelden KDV tahsil ediliyor. Yapılacak değişikliğin 2.5 litrelik kola fiyatlarında 5 liralık bir artışa neden olması beklenirken, bir süredir kola fiyatlarına zam yapmayan şirketin kendi kar tutarını da eklemesiyle birlikte kola fiyatlarında 8-10 liralık bir artış yaşanacağı öngörülüyor.