Kırmızı bültenle aranan IŞİD şüphelisine 2'nci kez tahliye

Kırmızı bültenle aranan IŞİD şüphelisine 2'nci kez tahliye
Terör Örgütü IŞİD'e üye olduğu iddiasıyla Interpol tarafından kırmızı bültenle aranırken, Ankara'da yakalanan Rusya vatandaşı Ayshat Rzaeva tahliye edildi. Savcılığın tahliye edilmesine itiraz ettiği Ayshat Rzaeva için mahkeme 'kaçma şüphesi yok' diyerek yine tahliye kararı verdi. Bir hakim ise 'bilinen ikametgahı yok' diyerek karara şerh düştü.

Terör Örgütü IŞİD'e üye olduğu gerekçesiyle Interpol tarafından kırmızı bültenle aranırken, geçen yıl Ankara'da yakalanarak tutuklanan, Rusya vatandaşı Ayshat Rzaeva, geçen hafta ilk duruşmada tahliye edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise karara itiraz etti.

Savcılık evinde bulunanlara dikkati çekti

Savcılık itiraz dilekçesinde, sanığın Suriye'de IŞİD terör örgütü kamplarında eğitim aldığını, Türkiye'ye kaçak yollarla giriş yaptığı, üzerinde çok sayıda örgütsel doküman, evinde ise örgüt üyelerine dağıtıldığı düşünülen yüklü miktarda para ile ziynet eşyalarının ele geçirildiği aktarıldı.

'Sabit ikametgahı yok, kırmızı bültenle aranırken yakalandı'

Sanığın kırmızı bültenle aranırken yakalandığı, Türkiye'de sabit ikametgahının bulunmadığı, yurt dışına kaçma ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanan dilekçede, adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yetersiz kalacağından yeniden tutuklanması talep edildi.

5 Temmuz'da yakalama kararı çıkarıldı

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, itiraza ilişkin nihai kararı vermesi için dava dosyasını sonraki mahkemeye gönderdi. Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının itirazını yerinde görerek, 5 Temmuz'da sanık hakkında "tutuklamaya dönük yakalama kararı" çıkardı.

'2 çocuğum devlet korumasında'

Avukatlarıyla Ankara Adliyesine gelerek hakim karşısına çıkan Rzaeva, bir otele yerleştiğini, iki çocuğunun devlet korumasında bulunduğunu, tahliye edilmesinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen kaçmadığını söyledi.

'Kaçacağına dair kuvvetli şüphe yok'

Mahkeme de sanığı, dosyada yurt dışına kaçacağına dair kuvvetli şüphe bulunmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla tahliye etti.

Bir hakim karara şerh düştü

Karara şerh koyan üye hakim, sanığın yabancı uyruklu olduğu, Türkiye'de bilinen bir ikametgahının olmadığı, bu nedenle kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle tutuklanması yönünde oy kullandı.

İddianame

Rzaeva hakkında hazırlanan iddianamede sanığın Suriye'de kaldığı dönemde IŞİD'den eğitim aldığı, "Um Ahmed" ve "Um Yahya" kod adıyla örgüt künyesine kaydedildiği, ayrıca Türkiye'de hakkında örgüt üyeliğinden işlem yapılan kişilerle irtibatının tespit edildiği aktarıldı.

Sanıkta ele geçirilen para ve ziynet eşyasının örgütsel yapılanma içinde elde edildiği bildirilen iddianamede, "Rzaeva'nın DEAŞ'ın üst düzey mensuplarıyla irtibat halinde bulunduğu, terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttükten sonra Türkiye'ye döndüğü ve Suriye'den gönderilen paraları Ankara'da örgüt mensuplarının eş ve çocuklarına dağıttığı, aynı zamanda örgüte katılacak kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bu paraları kullandığı tespit edilmiştir" bilgisine yer verildi.

Canlı bomba olacakları belirlemek için çekilen kura görüntüleri

Sanığın cep telefonunda IŞİD'e ait örgütsel doküman, video ve fotoğrafın bulunduğu aktarılan iddianamede, "Telefonda ayrıca canlı bomba eylemini gerçekleştirecek terör örgütü mensuplarını belirlemek için kura çekildiğini gösteren görüntülerin yanı sıra araç ile yapılan bir saldırı anını gösteren kayıtların olduğu görülmüştür" denildi.

Ayshat Rzaeva, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Kaynak:DHA