Kırmızı bülten ile aranan Çetin Gören'e silah ruhsatı verilmiş!

Gazeteci-Yazar Cengiz Erdinç, Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve suç geliri operasyonu "Bataklık" kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan ve tutuklanan örgüt elebaşı Çetin Gören'e kırmızı bülten ile arandığı dönemde Elazığ Valisi tarafından iki ayrı silah için ruhsat verildiğini iddia etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Temmuz 2021 09:57

Halk TV'de Fatih Ertürk ile Türkiye Nereye programına konuk olan Gazeteci-Yazar Cengiz Erdinç, kırmızı bülten ile aranan Çetin Gören'e silah ruhsatı verildiğini söyledi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in silah iddialarına ilişkin de konuşan Erdinç, "Kayıp silahlar Türkiye'de her zaman önemli bir sorun oluşturdu. 1993'te Batman'da o dönemin valisi 4 milyon dolarlık silahı gümrükten kaçak geçirmişti ve kayıptı. Vali de hapse girdi bu yüzden ama sonra zaman aşımından yargılanmadı. Orada da vahim silahlar kayıptı. Peker'in açıklamaları ile 100 küsür bin silah arasında şöyle bir fark var. Onlar envanterde bulunan ve kayıp olan silahlar. Peker'in söz ettiği silahlar envanterde olmayan silahlar. Bu silahlar da asıl olarak Suriye'ye bağlanacak bana göre" dedi. 

"İlk defa anlatacağım" ifadesi ile konuya ilişkin değerlendirme yapan Erdinç şöyle konuştu:

Bataklık operasyonu yapıldı ve iddianamesi kabul edildi. O iddianamede gözlerden kaçan bir bilgi var. Kırmızı bültenle aranan Çetin Gören, 2016'dan beri iki-üç ülke tarafından aranıyor 15 ton kokain kaçırmış. En son 8 ton kokain kaçırırken Hollanda'da yakalanmış, ev hapsindeyken kaçmış, Türkiye'ye gelmiş 2016 yılında. 2016 yılında kırmızı bülten var hakkında. Böyleyken 2018 yılında Çetin Gören'e Elazığ Valiliği tarafından taşıma ruhsatı veriliyor iki ayrı silah için. 

İddianamesinde var bu dediklerim, hepsi ispatlı.