Kırkpınar'da Pehlivan Krizi! 'Güreşmeyiz' Dediler

Edirne'de 4-7 Temmuz tarihleri arasında 663'üncüsü gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, bu yıl ilk kez uygulanacak lig usulü katılımda, ön elemeye kalan bazı başpehlivanlar protesto kararı aldı.

Edirne'de Sarayiçi Er Meydanı'nda gerçekleştirilecek, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ndeki Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yıl 4-7 Temmuz tarihleri arasında 663'üncü kez düzenlenecek. Bu yıl uygulamaya konulan lig usulüyle katılımda, piyasa güreşlerinde aldıkları başarılı sıralamasına göre Kırkpınar'da güreşebilecek 32 başpehlivan belirlendi. Sıralamaya giremeyen başpehlivanların arasında 8 pehlivan ise 4 Temmuz'da er meydanında düzenlenecek ön eleme karşılaşmalarıyla Kırkpınar'a katılma hakkı kazanabilecek.

kirkpinar.jpg

ÖN ELEMEYE BAZI BAŞPEHLİVANLARDAN PROTESTO

Aralarında Salih Erinç, Abdullah Güngör, Seçkin Duman gibi başarılı güreşçilerin de olduğu bazı başpehlivanlar, yayınladıkları ortak açıklamayla, ön eleme sistemini eleştirip, yanlıştan dönülmesini istedi. Açıklamada, "663'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde yapılacak altın kemer mücadelesine TGGF tarafından Yağlı Güreş geleneğimizi hiçe sayan ve Er Meydanı'na başpehlivanların çıkmasını engelleyen, yağlı güreş tarihimizde hiç bir zaman olmamış, keyfi ön eleme düzenlemesini protesto etmek amacıyla başpehlivanlar olarak güreşmeme kararı aldığımızı bildiririz" denildi.

Kaynak:DHA