Kimliksiz geçen 77 yıl: Tedavi olamıyor, yardım bekliyor

Adana'da kimliksiz yaşayan 77 yaşındaki Fatma nine, diyabet hastası olduğu halde tedavi göremiyor. Hastaneye gittiğinde kendisinden kimlik istediklerini belirten yaşlı kadın, yardım bekliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 17:35

Adana'nın Yüreğir ilçesinde çevredekilerin 'Fatma nine' 77 yıldır kimliksiz yaşıyor. Şanlıurfa'da 1945 yılında dünyaya gelen Fatma, annesi Elif ve babası Hasan'ın nüfus cüzdanı olmadığı için kimlik alamadı. 1975 yılında aynı mahallede kendisi gibi nüfus cüzdanı olmayan Ekrem ismindeki komşusu ile dini nikahla birlikte yaşamaya başlayan Fatma, çocukları olmayınca, kocasıyla iş bulmak için Adana'ya taşındı.

Eşi kimliğini çıkaramadan vefat etti

İnşaatlarda çalışan Fatma'nın eşi Ekrem ne oy kullandı ne de askere gitti. Hastalandıklarında komşularının ilaç getirdiği çifte, hiçbir zaman kimlik kontrolü de yapılmadı. Hiçbir kayıtları olmadan yıllarca kimliksiz yaşayan çifte, komşuları yardım etti. Komşularının ısrarıyla 2019 yılında kimlik başvurusu yapan Ekrem, eşi Fatma'ya ise "Ben kimliğimi çıkartayım. Daha sonra senin kimliğini çıkartalım" dedi.

Kimliksiz olduğu için cenazesi ailesine verilmedi

Kimlik başvurusundan kısa bir süre sonra Ekrem hayatını kaybetti. Ekrem'in cenazesi, kimliksiz olduğu için de bir süre ailesine teslim edilmedi. Daha sonra kimlik başvurusu ortaya çıkınca Ekrem'in cenazesi, Mutlu Mezarlığı'na yakınlarınca defnedildi.

Diyabet hastası doktora gidemiyor

Eşi ölünce ortada kalan kadına ise mahalle halkı yardım etmeye başladı. Yüreğir ilçesi, Çamlıbel Mahallesi'ndeki kayınbiraderinin evinde kalan 'Fatma nine', diyabet hastası olunca hayatı daha da zor hale geldi. Komşularının ilaç aldığı kadın, hastaneye gidip tedavi olabilmek için yetkilerden kimlik çıkartılmasını istedi.

'Benim hiç kimliğim olmadı'

Kimliği olmadığı için hastaneye gidemediğini söyleyen 'Fatma nine', "Benim hiç kimliğim olmadı. Hastalığım yüzünden ayaklarımda yaralar çıktı. Komşular bana ilaç getiriyor. Geceleri ağrıdan uyuyamıyorum. Hastaneye gittiğimde benden kimlik istiyorlar. Benim annem ile babamın da kimliği yoktu. Cumhurbaşkanı'mızdan yardım istiyorum" dedi.

KAYNAK: DHA