Kılıçdaroğlu, 'Çankaya Köşkü'ne çıkacağım' dedi, 'Saray ne olacak?' sorusuna yanıt verdi

Kılıçdaroğlu, 'Çankaya Köşkü'ne çıkacağım' dedi, 'Saray ne olacak?' sorusuna yanıt verdi
CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi kazanması halinde çalışmalarını Çankaya Köşkü’nden yürüteceğini söyledi. CHP lideri, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ne olacak?” sorusuna da “Onun için bir formül, bir çözüm buluruz. Onu zamanı geldiğinde düşünürüz” yanıtını verdi.

Habertürk'ten Bülent Aydemir, bugünkü köşesinde Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye yer verdi.

Aydemir, köşesinde Kılıçdaroğlu'nun söylediklerini şöyle aktardı:
"Kendisine ilk sorum, “Meclis’e ve parti grubunuza niçin veda ettiniz?” oldu. Kılıçdaroğlu, “Doğru olan budur. Ben sadece CHP’nin ya da CHP’ye gönül vermiş olanların değil, beni aday gösteren bütün partilerin ve her kesimden, her renkten bütün vatandaşlarımızın cumhurbaşkanı olacağım. Parti rozetimi bunun için çıkardım” dedi.

“Bundan sonra grup toplantılarına katılmayacak mısınız?” diye sorduğumda ise, “Evet, artık grup toplantılarına katılmayacağım” yanıtını verdi.

SÜREÇ TAMAMLANINCA İSTİFA

Altılı Masa toplantılarının önemli gündem maddelerinden olan, cumhurbaşkanının partisinden istifa edip etmeyeceği konusunu da kendisine sordum. Kılıçdaroğlu, bu konuda da karar alındığını, parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanması ile birlikte CHP Genel Başkanlığından ayrılacağını söyledi. İYİ Parti’nin bu konuda ısrarı vardı. Anladığım kadarıyla Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki tavrı net. Geçiş sürecinden sonra partisiyle bağı kalmayacak.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE TAŞINACAK

Daha önce ifade ettiği gibi Cumhurbaşkanı seçildiğinde çalışmalarını nereden yürüteceğini, nerede oturacağını sorduğumda Kılıçdaroğlu, “Çankaya Köşkü’ne çıkacağız” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni kullanmayacak mısınız? Orası ne olarak kullanılacak?” diye sorduğumda, “Onun için bir formül, bir çözüm buluruz. Onu zamanı geldiğinde düşünürüz” yanıtını verdi.

DIŞ POLİTİKA VİZYONU

Kılıçdaroğlu, bu konuda geleneksel milli devlet politikalarından geri adım atılmayacağını, asla taviz verilmeyeceğini vurguladı. Doğu Akdeniz hidrokarbon yatakları ve Türkiye’nin buradaki çıkarları, güney komşumuz Suriye konusundaki güvenlik politikaları, Kıbrıs meselesi, Ege, Karadeniz ve Kafkaslar gibi başlıkları saydığımda Kılıçdaroğlu, “Bu meselelerde ülkemizin ulusal çıkarlarından milim taviz verilmeyecek” dedi.

İktidar tarafından kullanılan, “Savunma sanayi projelerinden, yerli ve milli üretimlerden vazgeçilecek. İHA, SİHA projeleri durdurulacak” eleştirisini hatırlattığımda Kılıçdaroğlu, savunma sanayiinde de dış politikadaki gibi adımlar atılacağını, daha büyük milli üretimlere ve projelere imza atılacağını söyledi."

Etiketler :