Bayramda Hava Nasıl Olacak?

Bayramda Hava Nasıl Olacak?
Hafta boyunca etkisini gösteren kavurucu sıcaklar bayramla birlikte düşüşe geçecek. İstanbul bayramı yağmurLA karşılayacak birçok ilde sıcaklık 8 derece birden düşecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Kurban Bayramı'nda beklenen hava sıcaklıklarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tüm Türkiye'de sıcak hava etkisini sürdürüyor. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Ancak bayramda serin bir hava dalgası bekleniyor. Batı bölgelerinde sıcaklıklar mevsim normallerine inecek.

yagmur-001.jpeg

BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, şu anda hava sıcaklığının mevsim normallerinin 6 ile 10 derece üzerinde seyrettiğini belirterek, "Hafta sonuna kadar bu şekilde seyredecek. Cumartesi, pazar günleri ise Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havayla sıcaklıkların 4 ile 6 derece azalmasını bekliyoruz. Yurt genelinde sıcaklık mevsim normallerine yaklaşacak, diyebiliriz. Yağışlara baktığımızda; cuma günü için Marmara ve Batı Karadeniz'de, cumartesi günü için ise Marmara'nın doğusu ve Karadeniz Bölgesi genelinde sağanak yağış geçişleri var. Pazar gününden sonra ise genellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde aralıklarla yağış geçişleri göreceğiz" diye konuştu.

67557.jpg

Çelik, gelecek hafta kuzey ve doğu bölgelerde aralıklarla yağış geçişleri göreceklerini söyleyerek, "Batı ve güney bölgelerimiz çoğunlukla az bulutlu, açık geçecek gibi görünüyor. Hafta sonunda ve önümüzdeki hafta boyunca özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde aralıklarla yağış geçişleri göreceğiz. Bunun dışında Kurban Bayramı süresince bayram raporumuzda perşembe ya da cuma günü yayında olacak; oradan güncel bilgileri takip etmekte fayda var" dedi.

"KUVVETLİ BİR YAĞIŞ GÖRÜNMÜYOR"

Çelik, hafta sonunda ve gelecek hafta boyunca kuzey ve doğu bölgelerde aralıklarla yağış geçişleri göreceklerini belirterek, "Batı, iç ve güney bölgelerimizde ise hafta sonunda ve önümüzdeki haftaki süreçte çoğunlukla az bulutlu, açık görünüyor. Sıcaklıklar da mevsim normalleri civarında. Yer yer mevsim normallerinin 2 ile 4 derece üzerinde seyredecek, diyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda iç bölgelerde, batı iç bölgelerimizde, iç Ege, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz'in iç bölgelerinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış geçişleri gördük. Önümüzdeki süreçte o düzeyde kuvvetli bir yağış görünmüyor. Ancak özellikle Karadeniz Bölgesi'yle Doğu Anadolu'nun doğusunda önümüzdeki günlerde aralıklarla yine yerel yağışlar görünüyor" diye konuştu.

thumbs-b-c-c7dd559449fdeb433224d90eb89bc26c.jpg

"SICAKLIKLARDA DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ"

Şu anda sıcaklıkların 34-35 derece civarında seyrettiğini söyleyen Çelik, "Hafta sonundan itibaren sıcaklıklarda; Ankara'da 5-6 derecelik düşüş bekliyoruz. İstanbul'da en yüksek sıcaklıklar hafta sonunda 27-28 derecelere düşüyor. İzmir'de şu an 42 derece olan sıcaklık da hafta sonu 35-36 derecelere düşecek" dedi.

bu-12-ilde-yasayanlar-dikkat-art-arda-uyari-verildi.jpg

Yarın (14 Haziran Cuma) İstanbul'da akşam saatlerinde yağış bekleniyor. Cuma Trakya'da sel tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor. Ayfonkarahisar ve Kütahya'da yağış bekleniyor. Akdeniz'de ve Güneydoğu'da yüksek sıcaklıklar devam edecek.

15 Haziran Cumartesi arife günü ise İstanbul ve Bursa'da sıcaklık 8 derece birden düşecek. İzmir'de de biraz serinleyecek. Marmara'da rüzgar biraz sert esecek. Ege'de iki gün daha aşırı sıcak hava devam edecek.

  • Manisa ve Denizli 43 derece
  • Aydın 44 derece
  • Muğla 41 derece
  • Kütahya 36 derece
  • Bodrum 38 derece

İÇ ANADOLU'DA CUMARTESİ SAĞANAK GEÇİŞLERİ OLACAK

Karadeniz'de Batı Karadeniz'de cuma akşamı ve cumartesi kuvvetli yağış bekleniyor.
Doğu Anadolu'da hafta sonu yine sağanak var.

yagis-001.jpeg

UYARILAR

  • Güneş çarpması tehlikesi hala en yüksek seviyede.
  • Saat 11.00-16.00 saatleri arasında yaşlı, hasta ve hamilelerin güneş altında uzun süre kalmamaları gerekiyor.
  • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerekiyor.
  • Sel tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.