Karamollaoğlu erken seçim hakkında konuştu: Karar verecek tek bir kişi

Karamollaoğlu erken seçim hakkında konuştu: Karar verecek tek bir kişi
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Seçim Kanunu ve erken seçim hakkında açıklamalarda bulundu. Mecliste erken seçim kararı alacak çoğunluğun olmadığını söyleyen Karamollaoğlu, "Karar verecek tek bir kişi" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Manisa'nın yerel televizyon kanalı ETV’de konuştu.  Erken seçim tartışmalarıyla ilgili konuşan Karamollaoğlu, kanun değişikliğinin olması halinde gelecek temmuz ayından önce sandığa gidilemeyeceğini söyledi.

Karamollaoğlu, "Erken seçim olur mu?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Karar verecek tek bir kişi. Meclis'te bu kararı verecek çoğunluk yok. O zaman Sayın Cumhurbaşkanı, 'Gidelim derse gideceğiz, gitmeyelim derse gitmeyeceğiz.' Kararı kendisi verecek. Yalnız bazı gelişmeler Cumhurbaşkanı'nın aniden hadi bakalım hodri meydan deme ihitmalinide gündeme getiriyor. Şimdi mesela Seçim Kanunu gündemde."

Seçim kanunu, ancak çıktığı tarihten 1 sene sonra uygulamaya girer. Daha önce giremez. Eğer o kanunu değiştirerek seçime gitmek istiyorlarsa, bu demektir ki gelecek temmuzdan önce seçim olmaz. O kanun farklı sebepten dolayı geliyorsa o zaman bugünkü kanunlarla sonbaharda seçime gitme kararı aldığı taktirde Cumhurbaşkanı'nın önüne engel çıkaracak bir güç yok."