Kapınızın numarasını yazın evinizin zeminini görün! Eviniz ne kadar sağlam öğrenmek çok kolay... Tıklayın öğrenin

Kapınızın numarasını yazın evinizin zeminini görün! Eviniz ne kadar sağlam öğrenmek çok kolay... Tıklayın öğrenin
İstanbul İl Jeoloji Haritası depreme karşı zemininizin dayanıklılığı hakkında bilgi veriyor. "Evimin zemini sağlam mı?" "Binam güvenilir mi?" ya da "İstanbul'da zemini sağlam yerler neresi?" gibi sorular kafanızı meşgul ediyorsa bu interaktif haritadan yardım alabilirsiniz.

Bina bazında noktasal tespit yapabileceğiniz haritada adres ve kapı numarası yazarak bilgi almak mümkün...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan İstanbul İli Jeoloji Haritası, yerleşim alanlarının zemin durumuna ilişkin bilgi veriyor.

İBB İstanbul’un jeoloji haritasını yayınladı. Yerleşim alanlarının zemin durumuna ilişkin bilgi veren haritada, sağlam kaya; yumuşak kaya ve çökeller gösterildi.

İBB tarafından paylaşılan İstanbul haritasında kahve-kırmızı-mor-pembe renkler çok sağlam kaya; yeşil-açık kahve renkler sağlam kaya; sarı renkler yumuşak kaya; gri-beyaz renkler zayıf-gevşek çökelleri belirtiyor.

Sağdan sola doğru 4 sütun çok sağlam-sağlam kayaları; en sol sütunda sarı yumuşak kayaları, gri renkler en zayıf zeminleri temsil ediyor.

Haritada, sağlam kaya; yumuşak kaya ve çökeller gösterilerek İstanbulluların ikamet ettikleri, çalıştıkları, okul okudukları ya da kamusal hizmetleri aldıkları binaların zemini hakkında nokta atışı bilgi alınması sağlanıyor.

istanbul8.jpeg

ist.jpeg

İstanbul'un jeoloji haritasında kahve-kırmızı-mor-pembe renkler çok sağlam kaya; yeşil-açık kahve renkler sağlam kaya; sarı renkler yumuşak kaya; gri-beyaz renkler zayıf-gevşek çökelleri simgeliyor.

RENKLER NE İFADE EDİYOR?

Haritanın sağ üst köşesinde bulunan görselden jeolojik kısaltmalara ilişkin açıklamaları bulabilirsiniz.

Haritanın sağ üst köşesinde açıklanan renklerden soldaki ilk sütunda sarı renkli alanlar yumuşak kayaları, gri renkler ise en zayıf zeminleri temsil ediyor. Geri kalan 4 sütun ise sağlam-çok sağlam kayaları gösteriyor.

HANGİ ZEMİNLER RİSKLİ?

Görsellerde jeolojik formasyonlar risklerine göre az riskli ve çok riskli olarak iki grupta sunulmaktadır.

renk.jpeg

ADRESİNİZİ YAZIN, ZEMİN YAPINIZI ÖĞRENİN

İBB tarafından paylaşılan haritanın üzerinde tam yerinizi bulmak mümkün. İnternet sitesi olarak paylaşılan ve harita ile adres bulma seçeneğinin bir araya getirildiği platformda tek yapmanız gereken sol üstte yer alan "Beni bul" butonuna tıklamak.

Eğer İstanbul'da değilseniz ya da İstanbul'da bulunduğunuz konum dışında bir konumun zeminini görmek istiyorsanız yine sol üstteki mercek sembolüne tıklayarak adres yazabilir (Örn:"Hürriyet Cd. No:30"), adresi yazdığınızda çıkan seçeneklerden seçim yapabilirsiniz.

Haritayı görmek ve üzerinde evinizi bulmak için tıklayın: https://mapelse.github.io/istanbulJeoloji/

Etiketler :