Halk TV Canlı Yayın
Kanal İstanbul'un güzergâhı belli oldu: Bu sefer de gemi geçiş garantili ihale mi?
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP'nin seçim vaatlerinden ve çok tartışılan Kanal İstanbul projesi için 1/100 bin ölçekli güzergah ve rezerv yapı planı tamamlandı. Son plana göre; Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP'nin seçim vaatlerinden ve çok tartışılan Kanal İstanbul projesi için 1/100 bin ölçekli güzergah ve rezerv yapı planı tamamlandı. Son plana göre; Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’den geçecek Kanal İstanbul 45.2 km uzunluğunda olacak. Projenin geçeceği bölgelerdeki araziler yıllar öncesinden belli gruplar tarafından satın alınmaya başlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını açıklayacağı projenin ihale süreci başlatıldı. Hazırlanan 5 alternatiften seçilen Kanal İstanbul'un güzergahı resmileşti. Ve sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazma vuruldu.

İHALE GEMİ GEÇİŞ GARANTİLİ YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ Mİ?

AKP iktidarının son yıllarda gerçekleştirdiği köprü, yol, tünel, hastaneler gibi projelerle halkın gözünü boyadığı biliniyor. Araç geçiş garantili köprüler, tüneller, yollar ve hasta garantili hastanelerden sonra şimdi de Kanal İstanbul için gemi geçiş garantili ihaleye çıkılacağı konuşuluyor. Projenin 65 milyar TL'ye mal olması planlanıyor.

İşte Kanal İstanbul güzergah planı:

kanal istanbul

ÇIKAN HAFRİYATLA ADALAR YAPILACAK!

Projeden çıkan hafriyatla Marmara Denizi'ne 3 grup ada yapılması planlanıyor. Birinci grup ada 186 hektar olacak. İkinci grup ada 155 hektar olacak. Üçüncü grup ada 104 hektar alanı kaplayacak. Bu adalarda Arap zenginlerine emlak satışı planlanıyor.

Çıkan hafriyatın kalanı Karadeniz kıyısının doldurulmasında ve Terkos Gölü'nün olduğu bölgeye yeni kıyı yapımında kullanılacak.

4 İLÇE 45.2 KM

Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlıyor. Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek Kanal İstanbul, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü'nün doğusundan Karadeniz'e ulaşacak. Proje alanı, Arnavutköy (28,6 km) Küçükçekmece (7 km), Başakşehir (6,5 km) ve Avcılar (3,1 km) ilçe sınırları içinde.

MALİYETİ 65 MİLYAR TL

Projenin 65 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. İnşaat aşamasında 6 bin kişinin, işletme aşamasında bin 500 kişinin çalışması öngörülüyor. Kanal derinliğine bağlı olarak yaklaşık 1,5 milyar metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. Deniz ve dip taramasından da 115 milyon metreküp malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor.

LOJİSTİK MERKEZ

Proje kapsamında hem Marmara Denizi'ne hem de Karadeniz'e konteyner yük limanı inşa edilecek. Karadeniz'e yapılacak liman 4,8 kilometre uzunluğunda olacak. Bin 500 hektar alana lojistik merkez kurulacak. 3. havalimanı ve demir yolu ile entegresi sağlanacak. Küçükçekmece Gölü'ne 200 ile Sazlıdere'ye 860 tekne kapasiteli yat limanları yapılacak.