Kalp krizi dendi, rapor bulaşıcı hastalık yazdı, video başka öykü anlattı

Silivri Cezaevinde tahliyesine iki gün kala hayatını kaybeden Ferhan Yılmaz'ın ölümüne dair kanıtlar, resmi kurumların yaptıkları açıklamayı yalanlamaya devam ediyor. halktv.com.tr'nin ulaştığı ölüm belgesine göre Yılmaz, bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybederken, yoğun bakımdaki görüntüleri, şiddet gördüğünü gösteriyor. Fakat resmi kurumlar ölüm nedeni olarak kalp krizi diyor.

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hayatını kaybeden Ferhan Yılmaz’ın ölümüne dair soru işaretleri gün geçtikçe artarken resmi kurumlar, yaptıkları açıklamada, Yılmaz'ın ölümünün 'kalp krizi' olduğunu söyledi.

Ailesi, Evrensel'den Meltem Akyol'a yaptığı açıklamada, “Ne gıda zehirlenmesidir ne de kalp krizidir. Açık ve net kendini gösteriyor ki 90’lı yıllarda Diyarbakır Cezaevinde yapılan Silivri’de kardeşime yapılmıştır" dedi.

Yılmaz'ın yoğun bakımdaki son görüntülerinde, yüzünde darp izleri görünürken resmi kurumlar bu izlere dair herhangi bir açıklama yapmadı.

adsiz-tasarim-3-001.png

halktv.com.tr'den Hazar Dost ise cezaevinde hayatını kaybeden Yılmaz'ın ölüm belgesine ulaştı. Belgede, Yılmaz'ın ölüm nedeni, bulaşıcı hastalık olarak belirlenirken herhangi bir kalp krizi vurgusu yapılmadı.

Resmi olarak hazırlanan, 'Ölüm Belgesi' adlı belgede ölüme neden olan sebeplerin sırasıyla yazılması gerekirken Yılmaz ailesine verilen raporda herhangi bir ölüm sebebi açıklanmadı. Bu uygulamanın yapılmamış olmasının ölüm nedeni olarak 'bulaşıcı hastalık' yazılmasının ana ölüm sebebi olarak gözükmesine neden olduğunu anlaşılıyor.

Ne olmuştu?

Silivri Cezaevinde hükümlü olan Ferhan Yılmaz'ın ölümü üzerine ailesi, cezaevinde şiddet gördüğünü ve bu nedenle hayatını kaybettiğini söylemişti. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Yılmaz'ın ölüm nedeni kalp krizi olarak belirtilmiş ve iddialar yalanlanmıştı.