Kabine bugün toplanıyor: Gündemde 'normalleşme adımları' var

Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak kabine toplantısında uzaktan eğitimin süresinin uzatılması, 1 Mayıs'tan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanması, 65 yaş yasağının esnetilmesi gibi konuların yanısıra 'normalleşme adımları' da yer alacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 11:02
Kabine bugün toplanıyor: Gündemde 'normalleşme adımları' var

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Huber Köşkü'nden başkanlık edeceği beşinci dijital kabine toplantısının gündeminde coronavirüs önlemleri ve normalleşme döneminde atılacak adımlar yer alacak.

Kabinede, okullarda 30 Nisan’da sona erecek olan uzaktan eğitime devam sürecinin uzatılması ve cuma gününe denk gelen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile birlikte hafta sonu sokağa çıkma yasağının 3 gün olarak uygulanması formülü ele alınacak. Kabinede ayrıca 65 yaş yasağına esneme de konuşulacak konular arasında yer alıyor.

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, üç aşamalı uygulanması planlanan "normalleşme adımları" ve alınması öngörülen yeni tedbirler de kabinenin bir diğer gündem maddesi olacak. Bu kapsamda turizm, tarım ve sanayide uygulamaya konulacak normalleşme senaryoları kabinede ele alınacak.

Uzaktan eğitim süresi uzatılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınav takvimi, sınıf geçme, mezuniyetler, uzaktan eğitimin sonuçları ve önümüzdeki dönemle ilgili hazırlıklar konusunda bilgi verecek. Tedbirler kapsamında 30 Nisan’a kadar uzaktan eğitim kararı alınan okullarda bu sürecin uzatılması da konuşulacak. İlk, orta ve liselerde uzaktan eğitime devama kesin gözüyle bakılıyor.