İzmir'li Kadınların Çığlığı: 'Yaşamak İstiyoruz'

İzmir'li Kadınların Çığlığı: 'Yaşamak İstiyoruz'
İzmir'de kadınlar, Konak Belediyesi öncülüğünde yapılan eylemde kadın cinayetlerini protesto etti.

Konak Belediye Nilüfer Çınarlı Mutlu, son bir haftada Konak ilçesinde üç kadın cinayetinin yaşandığını belirterek "Erkeklerden katil yaratan karanlık bütün ülkeyi sardı. İzmir'i, Konak'ı sardı. Biz buna bugün burada susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Hep birlikte bugünden itibaren sokaklardayız, alanlardayız. Erkek şiddetine hayır, kadın cinayetlerine hayır" dedi.

kadinlar.jpg

"ERKEKLERDEN KATİL YARATAN KARANLIK BÜTÜN ÜLKEYİ SARDI"

Son bir haftada İzmir'in Konak ilçesinde üç kadın cinayetinin yaşandığını kaydeden Konak Belediye Nilüfer Çınarlı Mutlu, burada yaptığı konuşmada "Biz artık sokaktayız. Özellikle kadın belediye başkanları olarak, kadın cinayetlerine, erkek şiddetine 'hayır' demek için 'dur' demek için sokağa çıktık. Kadınların eşit, özgür, erkeklerle yan yana eşit birey olarak yaşadığı bir İzmir, bir Türkiye hayaliyle çıktığımız yolda sadece son bir haftada Konak'ta üç kadın cinayeti yaşandı. Üç erkek şiddeti yaşandı. Bu kabul edilemez. 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' dediğimizde bir gece de İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçtiklerinde ‘Bunu yapmayın. Bu kadınları öldürebilirsiniz’. Ne kadar haklı olduğunuzu maalesef bir kere daha üç canımızı kaybederek gördük. Hace Çağla 15 yaşındaydı ama onu öldüren de 15 yaşındaydı. 'Bir çocuktan katil yaratan karanlık' demiştik buna. Erkeklerden katil yaratan karanlık bütün ülkeyi sardı. İzmir'i, Konak'ı sardı. Biz buna bugün burada susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Hep birlikte bugünden itibaren sokaklardayız, alanlardayız. Erkek şiddetine hayır, kadın cinayetlerine hayır" ifadelerini kullandı.

izmir.jpg

"BENİM KIZIM YAŞAMAYI SEVİYORDU"

Eski sevgilisi tarafından öldürülen 15 yaşındaki Hacer Çağla Çetinalp'in annesi Kadriye Kaya da basın açıklamasına katılarak "Benim kızım yaşamayı seviyordu. Benim kızım daha çocuktu. Yapan da çocuk. Lütfen erkek çocuklarımızı kadınların üzerinde bir hak sahibi gibi büyütmeyelim" dedi.

Kaynak:ANKA